Rýmovník je univerzální pomocník nejen v boji s nachlazením. Jak tato rostlina zajímavého jména vypadá a proč byste ji měli mít doba i když rýmou netrpíte? Budete se divit, jaké důvody máme

Rýmovník, nenápadná rostlina, kterou má pro její skvělé účinky doma stále více lidí. Jak naznačuje její název, je vítaným pomocníkem především v boji s nachlazením, ale to zdaleka není jediné její využití. Pojďme si tedy o této zajímavé rostlině říci více.

Bylina mnoha názvů i vůní

Většina lidí tuto rostlinu zná pod označením rýmovník, můžete se ale setkat i s mnoha dalšími označeními, například milice, mexický eukalyptus, kubánské oregano či španělský tymián. Každopádně rýmovník patří mezi hluchavkovité rostliny, což je na první pohled patrné ve formě dužnatých listů, které jsou pokryté stříbřitými chloupky. Rýmovník je charakteristický svým silným aroma, které ucítíte nejen, když si jeho listy promnete mezi prsty, ale i když se k němu jen nakloníte. Jeho vůně je jakousi směsí vůně eukalyptu, kafru, meduňky, máty, ale i tymiánu či oregana. S tím souvisí také rozmanitá označení rýmovníku.  

Jak a co rýmovník léčí?

Léčebné účinky rýmovníku souvisejí se silicemi, které jsou v něm obsažené a které pozitivně působí na naše dýchací cesty. Proto se rýmovník používá především při rýmě a nachlazení. Stačí si utrhnout několik listů a pomaluje je mnout v ruce a inhalovat. Rýmovník ale dokáže ulevit i astmatikům, kdy jim pomáhá dýchat například v zimně v suchých a přetopených místnostech. Stačí dát několik listů rýmovníku do nádoby s vodou a postavit ji na topení. Z rýmovníku se dá ale připravit i čaj, který pomáhá nejen při nachlazení, ale také pro dalších zdravotních komplikacích, jako je například bolest hlavy či problémy s trávicí soustavou. Rýmovníkový čaj zároveň pomáhá při snižování cholesterolu, problémech se srdcem a pozitivně působí také na ledvinové či žlučové kameny. Vychladlý čaj můžete použít na potírání odřenin či jiných poranění, urychluje totiž hojení.

Čtěte také: Umíte rozlišit, který hmyzák vás kousnul? Poradíme vám, jak to poznat. Až odhalíte podobu pupínků, budete přesně vědět, co máte doma

Jak využít rýmovník v kuchyni?

Tato rostlina najde své využití i při vaření. Jemně nasekané listy rýmovníku lze použít do nejrůznějších salátů či polévek. Skvěle se hodí i jako součást marinády ke grilovanému či pečenému masu, především k hovězímu či zvěřině.

Kam rýmovník umístit?

Rýmovník má rád dostatek světla, doporučuje se tak jeho umístění například na okenní parapety do obývacích pokojů i ložnic. V místnostech, kde rýmovník roste, se prokazatelně lépe dýchá a navíc silice rýmovníku odpuzují hmyz, včetně nepříjemných komárů. V létě ho můžete přemístit klidně i na balkon či na zahradu.