Každý už zřejmě ochutnal různé domácí omáčky, protlaky nebo pomazánky, jejichž základ tvořily rajčata nebo paprika. Slyšeli jste však už o omáčce, jejíž podstatná část sestává z jablek? Pokud se Vám to zdá zvláštní, po ochutnání této omáčky se sami přesvědčíte, že nemá konkurenci. Voňavá a pikantní omáčka je vhodná k okamžité konzumaci, ale klidně ji můžete sterilizovat a odložit na později. Hodí se jako základ do omáček nebo jiných jídel, fantasticky chutná na křupavých topinkách nebo čerstvém chlebu. Přidejte ji k pečenému nebo grilovanému masu a Vaši hosté se budou oblizovat až za ušima.
Pokud v kuchyni rádi experimentujete, nebo máte v oblibě nové zajímavé recepty, tento Vás jistě osloví. Klasická rajčatově-papriková omáčka dokáže být mnohem chutnější díky přidaným jablkům či mrkvi. Neváhejte si pár sklenic sterilizovat i Vy, zaručeně neprohloupíte.
Co budete potřebovat?
- 5 kg rajčat
- 1 sladkou papriku
- 1 kg jablek
- 1 kg mrkve
- 100 g červené pálivé papriky (čerstvé)
- 1 polévkovou lžíci slunečnicového oleje
- 200 g česneku
- 1 polévkovou lžíci octa
- 1 polévkovou lžíci soli
- 0,5 polévkové lžíce cukru
- špetku pepře
Jak na to?
Nejprve si připravte sladkou červenou papriku, kterou omyjte, rozřízněte a odstraňte z ní semena. Omyjte rajčata, odstraňte jim tvrdou zelenou část a nakrájejte na menší kusy.
Pak si připravte jablka a mrkev. Důkladně je omyjte a zbavte slupky, jablkům odstraňte jadérka. Jablka i mrkev nakrájejte na menší kousky.
Následně si připravte červenou pálivou papriku, jíž odstraňte semena a stonky. Také si přichystejte očištěný česnek.
Pak si připravte klasický mlýnek na maso, do kterého postupně přidejte všechny připravené suroviny kromě česneku (rajčata, jablka, mrkev, červenou i pálivou papriku) a rozemelte je na kaši. Do směsi nezapomeňte přidat i slunečnicový olej.
Celou tuto směs potom přemístěte do hrnce a vařte na malém až mírném plameni asi 2 až 2,5 hodiny. Občas směs promíchejte.
Potom ke směsi přidejte další ingredience – prolisovaný česnek, sůl, pepř, cukr a ocet. Vše dobře promíchejte a nechte vařit další půl hodinu.
Zatímco máte směs na sporáku, přichystejte si skleněné sklenice na zavařování. Důkladně je omyjte a následně vysušte.
Když směs dovaříte, pořádně ji párkrát promíchejte a ještě horkou ji začněte nalévat do skleněných pohárů. Ty pak důkladně uzavřete a celé sklenice otočte dnem vzhůru. Po vychladnutí je můžete odložit do komory nebo sklepa a po otevření je co nejrychleji zkonzumujte a skladujte v chladničce.
Tuto skvělou směs lze přidávat do omáček nebo ji natřít na chléb či křupavé topinky. Můžete ji podávat společně s jinými zavařeninami k různým uzeninám, masovým mísám nebo pečenému či grilovanému masu. Její skvělá chuť prostě doladí téměř každý pokrm.
Přejeme Vám dobrou chuť!