Sedm dětí a jejich matka zemřely při požáru domu na severu Francie

Sedm dětí ve věku od dvou do 14 let a jejich matka zemřely při požáru, který v noci na dnešek zachvátil jejich dům v Charly-sur-Marne na severu Francie. Otec rodiny byl s vážnými popáleninami z domu v obci se zhruba 2600 obyvateli vyproštěn a převezen do nemocnice, informovali podle agentury AFP hasiči a policie. Oběti zemřely udušením a požár vznikl podle předběžných závěrů od sušičky, napsala AFP.

Děti, pět dívek a dva chlapci, a jejich rodiče spali v druhém podlaží domu, když propukl požár. Hasiče přivolali sousedi v 0:52 SEČ. Podle policie čtyři děti pocházely z prvního svazku matky. Požár byl uhašen brzy ráno.

„Byla to předběžně sušička, která vzplála v přízemí,“ řekl AFP k příčině požáru prokurátor Julien Morino-Ros po zahájení vyšetřování. Děti i jejich matka zemřely na udušení. „Těla nebyla zuhelnatěna,“ poznamenal žalobce. Čtyřicetiletého otce rodiny zachránil soused, který na místě zasahoval na vlastní pěst ještě před příjezdem hasičů.

Zatímco schodiště domu zavalil černý dým, hasičům, kteří použili žebříky, se do objektu v úzké uličce obtížně dostávalo. Výpadek proudu navíc zablokoval elektrické rolety domu, poznamenal prokurátor.

Požár způsobil škodu i na sousedním bytě a vyžádal si přestěhování dvou osob. V místním zdravotním středisku byla zřízena speciální lékařsko-psychologická pomocná jednotka.

Poslední podobné neštěstí se ve Francii stalo v noci z 15. na 16. prosince, kdy zemřelo šest osob včetně čtyř dětí při požáru sedmipodlažního obytného domu ve městě Vaulx-en-Velin u Lyonu.

Poslední požár je nejsmrtelnější tragédii svého druhu ve Francii za posledních deset let: Při požáru v domě na předměstí Paříže zemřelo v noci z 30. na 31. března 2013 pět dětí ve věku od dvou do devíti let. Podle dostupných údajů zahynulo nejvíce dětí, 16, při požáru střední školy na pařížské ulici Édouarda Paillerona v únoru 1973.

V Evropě v posledních letech zemřelo 18 dětí a teenagerů při požáru čtyřiadvacetipodlažní obytné budovy Grenfell Tower v západní části Londýna 14. června 2017 (celkem si požár vyžádal 71 obětí).

Nejvíce dětí při požáru zahynulo za posledních 50 let podle dostupných zdrojů v únoru 1977. Požár, který vypukl v kině v čínském městě Ili v provincii Sin-ťiang při odpoledním představení, si tehdy vyžádal 694 obětí, z toho bylo 597 dětí, které sledovaly show spojenou s oslavami příchodu čínského Nového roku. V uplynulých 20 letech si nejvíce dětských obětí ve světě vyžádal požár školy v indickém státě Tamilnádu, při kterém v červenci 2004 zahynulo 95 dětí.

Zdroj: ctk.cz