Sedm tipů od mého švagra, gynekologa, na prevenci proti vaginálním infekcím: Lékaři bijí na poplach – tohle nepodceňujte v jakémkoliv věku!

Vnitřní prostředí ženských pohlavních orgánů má své specifické pH a mikroflóru, které jej umožňují udržovat zdravé. K narušení tohoto prostředí dochází zejména při vnikání cizích těles do vaginálního prostoru a může způsobit nepříjemné infekce, které mohou být značně bolestivé a velmi často vyžadují kompenzaci účinnou medikací. Infekce poševního charakteru jsou způsobeny především nerovnováhou mezi bakteriemi a kvasinkami, které se zde přirozeně vyskytují. Proto jsou také hlavní infekční onemocnění bakteriálního nebo kvasinkového původu. Vzniku a rozšíření infekce, která kromě nepohodlí a možného vlivu na správné fungování močových cest může dále postupovat až k vaječníkům, lze účinně zabránit, budete-li dodržovat dobré preventivní návyky.

Co způsobuje vaginální infekce

Infekce v poševním prostředí zapříčiňují různé faktory, které souvisí jednak s vlastní hygienou, jednak se životním stylem ženy. Intimní hygiena je důležitým aspektem prevence, a to jak přílišná, tak minimální. Kromě zavádění cizích předmětů do pochvy a sexuálního styku tak může být infekce způsobena například nadměrnou hygienou nevhodnými prostředky, které narušují vnitřní mikroflóru, či naopak hygienou nedostatečnou, jež je příčinou vnikání nežádoucích bakterií a dalších mikroorganismů do poševního prostoru. Nadměrná hygiena prostředky s nevhodným pH může poškozovat sliznice v pochvě, vysušovat je a vytvářet tak podmínky pro množení cizorodých bakterií. Častý sexuální styk, případně střídání partnerů obvykle mění pH vaginálního prostředí a způsobuje tím úbytek žádoucí mikroflóry, s nímž je následně spojen nárůst objemu kvasinek. Pokud se rozvine kvasinková infekce, bývá doprovázena bílým výtokem a svěděním a zápalem močové trubice a vnějších pohlavních orgánů.

Prevence vaginálních infekcí

Správná prevence vaginálních infekcí zahrnuje především optimální přístup k hygieně v této oblasti. Zde jsou popsány vhodné návyky.

Čtěte také: Moje kamarádka objevila tuto metodu. Pomocí geniálního způsobu si snadno vypěstujete ananas přímo ve vašem bytě

Pravidelná intimní hygiena

Omývání anální i vulvální oblasti by mělo být ideálně prováděno dvakrát denně, nejlépe po vyprazdňování tak, aby bylo zabráněno proniku bakterií z vnější části pohlavních orgánů do vnitřního prostoru pochvy. Dejte pozor, aby se voda do tohoto prostoru nedostávala. Omytí (obdobně jako utírání) po vyprázdnění provádějte vždy zepředu dozadu, předejte tak riziku vniku bakterií E.coli do pochvy.

Vhodné prostředky pro intimní hygienu

Pro intimní hygienu používejte mýdla a mycí gely s vhodným pH. Příliš kyselý nebo příliš zásaditý prostředek může způsobovat vysušování poševní sliznice.

Osušení po mytí

Po dokončení intimní hygieny se vždy osušte. K osušení používejte samostatný ručník určený výhradně pro tento úkon a dobře vytřete všechny záhyby včetně předkožky klitorisu.

Nepoužívejte parfemované produkty

Při intimní hygieně se vyhněte parfemovaným mýdlům a také zcela omezte používání intimních deodorantů. Látky určené pro parfemaci mají obvykle složení nevhodné pro vaginální prostředí a mohou narušit jeho vyváženou mikroflóru.

Používejte pouze vhodné spodní prádlo

Ideální je pohodlné bavlněné spodní prádlo, přes které pokožka i sliznice dobře dýchají a nezapařují se. Prádlo vyměňujte denně a vždy perte minimálně na 60 °C. Není také vhodné nechávat si na sobě mokré plavky po plavání.

Neprodlužujte minimální dobu aplikace tamponu

Tampon vždy měňte maximálně po čtyřech hodinách, vyhnete se tak riziku kvasinkových a plísňových infekcí. Před a po aplikaci si vždy umyjte ruce.

Močení před a po pohlavním styku

Tento návyk slouží k odstranění bakterií z vnějších částí pochvy. Je mnohem přirozenější než důkladné omytí a odstraní veškeré nečistoty i nežádoucí organismy. Vnitřní prostředí vagíny nikdy nevymývejte.