Seznamte se s těmi nejkrásnějšími zelenými kameny ve špercích

[no_pagination]
Každá žena ten pocit čas od času zažije: stojí před zrcadlem, oblečení i účes dokonalost sama, ale něco tomu chybí. Chtělo by to trochu oživit, snad nějakou barvou nebo výrazným doplňkem… V těchto situacích se vyplatí sáhnout po šperku se zeleným kamenem. Zelené drahokamy mají mnoho tváří a z jejich osvěžujícího efektu můžete těžit i vy!

Rozmanitost zelených drahokamů

V přírodě existuje kolem 30 druhů drahých kamenů, které se mohou pyšnit zelenou barvou. Jako první většinu lidí jistě napadne smaragd, cenný drahokam obdivovaný již tisíce let. Z těch známějších jmenujme ještě výrazný olivín neboli peridot. Nesmíme samozřejmě zapomenout ani na vzácnou zelenou variantu diamantu.

Speciální význam má v našich krajích temně zelený vltavín. Ve šperkové kvalitě se totiž nachází jen na několika málo místech jižních Čech. Díky unikátnímu původu, který byl dlouho zahalen tajemstvím, je navíc každý kus skutečně jedinečný.

I trh se šperkovými kameny ovšem prochází vývojem, a tak se v posledních letech objevují v nabídce klenotníků i drahokamy, o kterých jsme do nedávna možná ani neslyšeli. Někdy jde o méně běžné varianty již známých druhů, jako třeba zelený ametyst, který vyniká výrazným leskem a elegantní světle mentolovou barvou, nebo tsavorit – zelený člen z rodiny granátů.

Proč si vybrat šperk se zeleným kamenem

V přírodě je zelená nejhojnější barvou vůbec. Díky tomu na ni lidské oko reaguje citlivěji než na jiné barvy. Zelená je zkrátka všude kolem nás, a proto i šperky se zeleným kamenem působí svěže a nenuceně. Skvěle sednou ženám, které upřednostňují přirozenou krásu a líbí se jim i v módě odkaz na přírodu.

Zelené drahokamy pokrývají pestrou paletu a vyberou si mezi nimi milovnice jemných tónů i odvážné ženy, které jsou rády středem pozornosti a nezaleknou se ani pronikavých barev. Zelená navíc může působit teple i studeně, zaručeně tak najdete odstín, který sedne právě k vašemu barevnému typu pleti a vlasů.

V jakých kombinacích vypadají nejlépe

Šperk se zeleným kamenem je velmi variabilní. Například náušnice s olivínem s jakýmkoli bílým svrškem vytvářejí velmi svěží kombinaci, kterou využijete především v jarních a letních měsících. Klasická černá ve spojení se smaragdovými šperky působí elegantním a lehce dramatickým dojmem a hodí se jak na den, tak i na večer.

Ale rozhodně se nemusíte omezovat jen na neutrální odstíny. Velmi trendy je třeba spojení zelené s růžovou, světle modrou nebo žlutou. Zkuste například doplnit hořčicově žluté oblečení náhrdelníkem s vltavínem. Šperk se zeleným kamenem se pro vás každopádně stane oblíbeným doplňkem, se kterým si můžete hodně vyhrát.

A s jakou barvou zlata vypadají zelené kameny nejlépe? Smaragdům svědčí jak bílé zlato, které z nich vytáhne jejich přirozeně studený tón, tak i zlato žluté. Podobně jsou a tom i vltavín nebo tsavorit. Ke kamenům se světlejší zelenou barvou, jako je olivín nebo zelený ametyst, se hodí i zlato růžové, jak se můžete přesvědčit například v autorské kolekci ateliéru KLENOTA s názvem Violet.

Jaká symbolika se v zeleném drahokamu ukrývá

Zelená přímo srší hlubokými významy. Je to barva bezpečí, na semaforu znamená „jeď“, říká se „dát něčemu zelenou“. V psychologii barev představuje život, energii a mládí. Nabízí se asociace s jarem, obdobím znovuzrození a obnovy, kdy se celá příroda probouzí po dlouhém spánku a znovu se zazelená.

Tradičně bývá také spojována s penězi, ziskem, hojností a bohatstvím. Má uklidňující a relaxační účinky, pomáhá ulevit od úzkosti, deprese a nervozity. Evokuje naději, zdraví a aktivitu, ale také sebekontrolu a harmonii.