Seznamte se s tímto keřem, jehož účinky jsou k nezaplacení. Téměř nikdo ho nezná, přesto ho najdeme v každém parku a zahradě!

Temnoplodec černoplodý, který je známější pod názvem černá jeřabina, je keř, který často slouží pouze jako okrasná rostlina parků a zahrad. Její plody jsou však hotovým pokladem pro zdraví, a proto byste jí měli věnovat pozornost. Vysoký obsah vitamínů a minerálů nebo látek, které působí jako účinná prevence před rakovinou, jsou ohromnými benefity pro náš organismus. Na internetu i v obchodech se dnes prodává za vysoké částky, ale pokud ji pěstujete, péče o tento keř Vás nestojí téměř nic. A její zdravotní účinky jsou k nezaplacení!

Reklama

[hana-code-insert name=’google‘ /]Aronie je opadavý keř známý ve třech barvách – červené, fialové a tmavě fialové až černé. Právě nejtmavěji zbarvený druh odborně nazývaný Aronia melanocarpa čili Temnoplodec černoplodý je hojně rozšířen i v našich zahradách a parcích a je skutečným pokladem pro zdraví. Možná tuto rostlinu znáte pod lidovým názvem černá jeřabina.

Původ aronie je na východě Severní Ameriky, kde ji znali a využívali již Indiáni. Odtud se rozšířila i do Evropy. Aronie dlouho zastávala jen úlohu okrasného keře, dokud se v 20. století nezačala pěstovat v Rusku. V současnosti ji najdeme v téměř celé Evropě, ale daří se jí zejména v severnějších zemích, kde mám v oblibě vlhké lesy.

Najdeme ji ve formě keřů, jejichž okrasná funkce se využívá i v parcích. Právě pěkné oranžové a červené zbarvení listů na podzim z ní činí oku lahodící zástupkyni flóry. Sázet ji můžete na podzim, později kvete pěknými bílými květy, které jsou malé a složené do květenství. Plody se objevují již dříve, ale obírat byste je měli nejdříve v polovině srpna. Ideální je sběr v září, ale pozor je třeba dávat na ptáky, které bobule s oblibou konzumují a mohou tak zničit celou úrodu.

Reklama

[hana-code-insert name=’google‘ /]Plody jsou nesmírně trpké a kyselé, což je v syrovém stavu dělá téměř nejedlými. Ptáci, které tuto nepříjemnou chuť necítí, je tak zobou a následně roznášejí semena trusem. Čím později budete Aronii sbírat, tím méně trpké bobule budou. Prakticky vydrží i první mrazy, protože drobné černé malvice si nezvyknou samy opadat a zůstávají na keřích i přes zimu pro zvířata.

Právě kvůli trpké a kyselé chuti plodů aronie se různě zpracovává, ale můžete ji konzumovat i v syrovém stavu se sladkým ovocem, či smíchat s medem. Známé je lahodné víno, které se z plodů aronie vyrábí, ale zvykne se míchat i s jiným ovocem – například rybízem. Z plodů aronie se také připravuje sirup, omáčky k masu, džem, čaj nebo džus. Zvykne se i zavařovat, nebo se přidává do kompotů k jablkům či hruškám. Stoprocentní šťávu z aronie dnes můžete koupit i v obchodech.

Aronie je jedním z nejbohatších zdrojů antioxidantů. Obsahuje vysoký poměr bílkovin, vlákniny a zejména vitamínu C, který se však tepelným zpracováním vytrácí. Aronie však můžete i zamrazit, aniž byste přišli o významné látky. Pokud máte problém s oslabenou imunitou, určitě byste měli sáhnout po plodech aronie, které výrazně posilují organismus. Pigment anthokyan, který je zodpovědný za tak tmavé zbarvení bobulí je prokazatelně účinný i jako prevence proti rakovině. Vysoký obsah antokyanů v arónii je proto předmětem zájmu vědců a obsah této látky je nejvyšší naměřenou hodnotou ze všech rostlin.

Aronie dokonce dokáže odbourávat těžké kovy z těla. Právě proto byla podávána obětem nehody v Černobylu. Lidé, u kterých byla diagnostikována cukrovka, by toto ovoce neměli vynechávat. Obsahuje totiž přírodní sladidlo. Konzumace aronie se doporučuje i při problémech s cholesterolem a také dokáže snížit krevní tlak. Tělu dodává množství železa, proto je skvělá i při boji s chudokrevností. Celkově zlepšuje krevní oběh a také prokrvení pokožky. Při kardiovaskulárních chorobách nebo při selhávání jater je také významným doplňkem stravy a působí jako léčivo.

Aronie nejen detoxikuje organismus, dokáže také bojovat proti křečovým žilám a pomáhá i při problémech se štítnou žlázou. Snižuje oční tlak a používaná se i při zánětech očí. Vhodná je i při problémech s ledvinami a revmatických potížích.

[hana-code-insert name=’Dole‘ /]Aronie je zkrátka skutečným pokladem a množství látek prospěšných pro zdraví je v jejích plodech až překvapivě vysoké. Proto byste ji měli zahrnout do svého jídelníčku co nejdříve!

 

Reklama