Domů DOMÁCNOST Škodliviny ve vzduchu útočí i u Vás doma! Pořiďte si rostliny, které...

Škodliviny ve vzduchu útočí i u Vás doma! Pořiďte si rostliny, které Vám vytvoří čerstvý vzduch.

V roce 1989 zahájila společnost NASA studii čistého ovzduší, aby zjistila, které rostliny pro domácnost jsou nejlepší pro čištění vzduchu. Jak ukázal výzkum, vnitřní vzduch obsahuje velké množství škodlivých chemikálií, jako je benzen, trichlorethylen, amoniak a další. Vědci NASA však tvrdí, že určité rostliny v domácnosti mohou poskytnout cennou zbraň v boji proti stoupajícímu znečištění ovzduší. Některé takové rostliny dokáží absorbovat až 85 % potenciálně škodlivých plynů, vyčistit vzduch uvnitř Vašich domovů, vnitřních veřejných prostorů a kancelářských budov.

Podle výzkumu jsou znečišťující látky uvnitř domácností, které ovlivňují Vaše zdraví:

  • Formaldehyd: Nalezen v dřevotřískových deskách a čalouněném nábytku, kobercích, cigaretovém kouři, plastovém nádobí a zemním plynu. Může způsobit alergie, podráždění sliznic, astma a různé kožní onemocnění.
  • Trichlorethylen: Nalezeno v tiskařských barvách, barvách, lacích, čisticích prostředcích na koberce a textílie, a v chlorované vodě. Tetrachlorethylen je silný karcinogen, který způsobuje podráždění očí a kůže, poškozuje játra a ledviny a vyvolává psychomotorickou agitaci.
  • Benzen: Nalezen v barvách, lacích, čisticích prostředcích,pryžovém a cigaretovém kouři. Tento karcinogen, který se hromadí v tukové tkáni, může způsobit leukémii, nervové vzrušení (jako je to způsobené alkoholem), dušnost a křeče. Snižuje také krevní tlak.
  • Amoniak: Nachází se v počítačových součástech, cigaretovém kouři a čistících prostředcích pro domácnost. Způsobuje suché a bolestivé hrdlo a kašel, vyvolává bolest na hrudi a otoky hrtanu a plic.
  • Xylén: Používá se k výrobě plastů, laků a lepidla. Xylén lze nalézt také ve výfukových plynech vozidel, v kožených produktech a tabákovém kouři. Dráždí kůži, oči a dýchací cesty.

Protože jsme přesvědčeni, že domácí rostliny jsou víc než jen krásná dekorace. Zde je patnáct rostlin, ze kterých byste si měli vybrat aspoň jednu a zvážit její pěstování ve Vašem domě, aby byl u Vás doma lepší a zdravější vzduch.

Anthurium andraeanum (flamingo lilie)

Flamingo lilie je skvělá při hydrataci vzduchu a saturaci s vodními parami. Tato rostlina také absorbuje xylen a toluen a přeměňuje je na neškodné látky.

Gerbera Jamesonii

Tato jasná kvetoucí rostlina je užitečná při odstraňování toxických látek, jako je benzen, formaldehyd a trichlorethylen ze vzduchu. Umístěte ji na teplé, dobře osvětlené místo.

Scindapsus („Zlatý lotos“)


Kam dál?

10 věcí, které odborníci nedoporučují dělat před tím, než jdete večer do postele!

11 pravidel přímo od párů, které si prošly těžkým obdobím. Měl by se jimi řídit každý, kdo chce žít šťastný a spokojený život ve vztahu!

Psychologové představují koncept Pravidla 3 Minut, kterým by se měl řídit každý rodič!

13 Nejužitečnější ořechů a semínek, které je lepší jíst každý den, abyste zůstali zdraví a fit!

11 zcela zásadních chyb v řeči našeho těla, které zpravidla děláme každý den v práci!

Další články