V dřívějších dobách se běžně skořápky od slepičích vajíček schovávaly, protože se přidávaly nadrcené slepicím do krmiva. Velký obsah vápníku neprospívá jen slepičkám, ale najde uplatnění také na zahradě. Slepičí skořápky jsou skvělým hnojivem a zásobárnou minerálů v kompostu nebo na rumišti. Proč nasušit skořápek v zimě co nejvíce a jak se budou hodit při práci na zahradě?
Vaječná skořápka jako zdroj minerálů
Vajíčka jsou zdravá v každodenním přísunu bílkovin, minerálů a antioxidantů, ale vzácné látky obsahují také vaječné skořápky. Sušinu skořápky činí z 98 procent anorganické látky, především uhličitan vápenatý, uhličitan hořečnatý a fosforečnan vápenatý a hořečnatý. Vápník a hořčík jsou právě živiny, které mohou zahradě prospět, proto se nadrcené skořápky mohou přidávat do kompostu nebo přímo namleté k rostlinám, které vyžadují zásaditou nebo neutrální půdu. Naopak se nehodí k zahradním borůvkám nebo malinám, které vyžadují kyselé prostředí.
Kouzelný prášek pro zahradu
Jak pomoci zahradě a očekávat bohatou úrodu? Odpověď se skrývá ve správném hnojení, a právě vaječné skořápky jsou tím nejlepším prostředkem pro dodání vápníku a hořčíku. Stačí je rozemlít na co nejmenší kousky a vysypat jimi okolí rajčat nebo jiné zeleniny, hrášku, mrkve, cibule nebo česneku. Tento prášek se hodí vysypat také do trávníku, aby se mu dodaly potřebné živiny, stejně tak kolem pivoněk, lilií, tulipánů nebo růží. Kromě toho je možné větší nadrcené kousky použít proti slimákům, pro které jsou tyto bariéry nepřekročitelné.
Květníky i roztok proti štípancům
Nasbírané skořápky lze použít namísto malých květníčků pro sázení semínek, proto je dobré některé uchovávat nepoškozené. Kromě toho lze připravit z vaječných skořápek také lék na štípance od hmyzu. Stačí nasypat nadrcené skořápky do menší sklenice, zalít jablečným octem a nechat uležet po dobu několika dní. Po přecedění se používá roztok asi jeden měsíc na boláky a štípance od hmyzu.
Zdroj: myhomeinspiration.net