Slintáte v noci? Hrozí vám vážné nebezpečí. Dejte si pozor! Může to být příznak choroby

Loužička na polštáři nebo půl obličeje pokrytého slizem. Mnoha lidem se stává, že během spánku jejich ústa vylučují velké množství slin, které pak vytékají všude, kde mohou. Nejen že je to nepříjemné pro nás, ale také pro našeho případného partnera, který spí vedle nás. Přesto, že se za to často stydíme, není špatné se nad původem tohoto úkazu zamyslet. Možná nám značí zdravotní komplikace.

Důvodů, proč během spánku slintáme na polštář, může být víc. Stává se to často, když spíme opravdu hluboce a tvrdě, což vlastně tak špatné není. Když k tomu připočteme ještě polohu na boku či na břiše, je jasné, že gravitace udělá své a nějakou tu slinu nám z úst vytáhne. Pokud ale začne být slin neobvyklé množství, je třeba zrevidovat svůj zdravotní stav.

Rýma nebo tasemnice?

Nejčastější zdravotní příčinou poslintaných polštářů bývá obyčejná rýma. A je to logické, protože neprůchozí horní cesty dýchací nám znemožňují nasávat vzduch nosem, a proto spíme s otevřenou pusou, abychom se neudusili. Gravitace, potvůrka, pak dílo zkázy dokoná a polštář je durch. Dobrá zpráva je, že pomůže obyčejný nosní sprej a je po problémech.

Čtěte také: Oční TEST: Jestli se Vám podaří nalézt všechny koně, kteří se něčím odlišují, za méně než 30 sekund, jste opravdový profík!

Horší mohou být ale ostatní příčiny. Z těch mírnějších je to počínající vznik zubního kazu, který taky zvyšuje produkci slinných žláz v ústech. Horší je třeba překyselení organismu, které může být vyvoláno různými příčinami. Třeba parazity ve střevech, kteří vyvolávají změnu pH a způsobují právě překyselení. Může to být ale důsledek i nejrůznějších zánětů a dalších chorob trávicího traktu.

Pozor, může to být Parkinson

Slinění může ale značit také mnohem závažnější problémy, které už tak snadno léčitelné nejsou. Mezi takovými mohou být onemocnění endokrinního systému čili porucha funkce žláz s vnitřní sekrecí, které vylučují hormony a mohou se projevovat právě zvýšenou tvorbou slin. Může se jednat o nemoci zejména štítné žlázy, podvěsku moskového, hypotalamu, nebo také srdce, žaludku, střev a mnohých dalších orgánů.

Potíže mohou působit také různé druhy neurologických obtíží, například zánět trojklanného nervu, který bývá velice nepříjemný. Horší a závažnější pak může být Parkinsonova choroba, která má za následek rozpad neuronových vláken a zhoršuje až znemožňuje běžné ovládání svalstva a pohybového aparátu. Kromě toho může být noční slinění důsledkem i rakoviny.

Proto potýkáte-li se s tímto problémem dlouho nebo v nadměrné míře, neriskujte své zdraví a zajděte raději k lékaři.