Určitě jste slyšeli o alkoholu, marihuaně, LSD a extázi? Alespoň s alkoholem má „zkušenost“ snad většina obyvatelstva. Co se týká ostatních drog, lidé je často používají bez přemýšlení, ve snaze alespoň na nějakou dobu zapomenout na své starosti, pro lepší náladu nebo k uvolnění. A tyto lidské touhy vedly ke vzniku binaurálních rytmů.
[hana-code-insert name=’google‘ /]Historie binaurálních rytmů
I když si můžeme myslet, že se jedná o revoluční novinku, pravda je někde jinde. Binaurální rytmy byly objeveny již v polovině 19. století, kdy jimi začalo zabývat mnoho fyziků a psychologů. S příchodem digitálního věku se však jejich popularita samozřejmě zvýšila.
K čemu binaurální rytmy slouží?
„Věda“ v tomto případě spočívá v tom, že pokud posloucháte pomocí sluchátek melodii, při které jsou Vám do jednoho ucha vpuštěné jiné tóny, než do toho druhého, Vaše uši a Váš mozek vytvoří jakýsi jednotný, harmonizovaný tón – binaurální rytmus. Má frekvenci rozdílu mezi dvěma různými frekvencemi, které posloucháte.
Účinky binaurálních rytmů
Ne nadarmo jsou tyto rytmy někdy označovány jako „beaty štěstí“. Měli by Vám totiž dodat povznášející náladu. Prožívané pocity by měly záviset na frekvenci, kterou Váš mozek momentálně registruje. Jak jsme již uvedli výše, vždy je to rozdíl dvou současně znějících kmitočtů.
Například, pokud ve svém pravém uchu slyšíte zvuk s frekvencí 140 Hz a ve Vašem levém uchu zvuk s frekvencí 160 Hz, Váš mozek si vytvoří a bude vnímat zvuk s rozdílnou frekvencí, což je v tomto případě 20 Hz. 20 Hz je rychlost, při které se zvyšuje schopnost vnímat a koncentrovat, takže Vám může pomoci například při práci nebo učení. Ale dávejte si pozor, zvuky s frekvencí 14-40 Hz mohou způsobit podrážděnost, úzkost nebo také únavu.
Naopak, pokud chcete dosáhnout stavu hluboké relaxace nebo spánku, doporučuje se frekvence 0,5 Hz (hluboký spánek) až 13 Hz (lehká meditace).
Odhaduje se, že stav „intoxikace“ je dosažitelný s frekvencí 8-13,9 Hz. V tomto rozsahu tělo produkuje většinu serotoninu, což je hormon štěstí. To je frekvence, v níž lidé popisují pocity, jako je užívání drog a alkoholu.
[hana-code-insert name=’google‘ /]Co na to věda?
Názory jsou samozřejmě (jako vždy) protichůdné. Zatímco někteří lidé nedají na binaurální rytmy dopustit a tvrdí, že jim pomáhají dosáhnout dokonalého stavu relaxace či radosti, jiní tvrdí, že všechno má na svědomí placebo efekt.
Jak zjistíte, že na Vás binaurální rytmy mají vliv?
Můžete to udělat jedině tak, pokud to sami otestujete. Vezměte si kvalitní stereofonní sluchátka, která mohou také přehrávat zvuky s nízkým kmitočtem. Posaďte se, pohodlně si lehněte a poslouchejte následující tóny.
Obecně doporučujeme, abyste si vždy vybrali skladbu, která trvá nejméně 14-15 minut. Je dokázáno, že obecně 7 minut trvá, než mozek zvuky synchronizuje a chvíli trvá, než na Vás začnou mít zvuky určitý vliv.
Ná závěr Vám přinášíme několik ukázek, které najdete i volně na YouTube.
Binaurální rytmy pro zvýšení koncentrace a kreativity:
[hana-code-insert name=’Dole‘ /]Binaurální rytmy pro relaxaci nebo meditaci:
„Euforické“ binaurální rytmy:
https://youtu.be/jyqaGX3UANE