Jednou z nich je použití jedlé sody. Pomůže nejen v kuchyni, ale také na zahradě. Ukážeme vám, k čemu se může soda hodit. S její pomocí můžete vyrobit domácí fungicid, který bude fungovat možná lépe, než ty zakoupené v obchodě.

Jedlá soda snižuje kyselost půdy

Pokud smícháte 4 lžičky jedlé sody se 4-6 litry body, získáte funkční domácí fungicid, který bude levnější, než když ho koupíte v obchodě. Navíc ušetříte životní prostředí, protože domácí přípravek nebude obsahovat chemikálie ani toxiny. Díky jedlé sodě budete mít sladká rajčata. Stačí do pěti litrů vody přidat dvě lžíce jedlé sody a směs nalít na rajčata.

Když smícháte jedlou sodu a mouku v poměru 1:1 a směsí posypete zeleninu na zahradě (brokolici nebo zelí), zabijete tím zelné červy, aniž byste si na zahradě způsobili ekologickou katastrofu. Soda pomůže také při mytí rukou. Pokud jste pečlivě pracovali na zahradě, musíte si důkladně umýt ruce. Použijte jedlou sodu k tomu, abyste se dostali do všech záhybů na rukou. Nezapomeňte poté nanést hydratační krém na ruce.

Jedlá soda ovlivňuje kvalitu půdy

Když přidáte do vody trochu sodu, změní se tím pH půdy. Vždy byste měli pH půdy kontrolovat. To uděláte tak, že nalijete trochu vody na zem. Přisypte k ní jedlou sodu, a pokud uvidíte, že viditelně reaguje a je bublinková, je půda kyselá a pH nízké. Přidáním jedlé sody tak budete zkvalitňovat půdu a díky tomu se zelenině i dalším rostlinám povede mnohem lépe.

Jedlá soda pomůže také proti hlemýžďům. Ti mohou způsobit katastrofu, protože ožírají listy zelí nebo jiných rostlin. Posypte jedlou sodu kolem těchto rostlin – jedná se o šetrnou metodu, která šneky nezahubí, ale už se na posypané místo nebudou vracet. Pokud smícháte 7 lžic jedlé sody, 3 lžíce tekutého mýdla a 20 litrů vody, můžete touto směsí polévat rostliny každých pár dní. Některé rostliny ale mohou být na tuto směs citlivé, proto sledujte, jak na směs reagují.

Jestli kompost voní, můžete ho několikrát přehodit tam a zpátky. Soda brání usazení některých kyselin, zbavíte se tak nežádoucích pachů. Kompost ale vždy bude určitým způsobem zapáchat, takže od sody nemůžete očekávat zázraky. Do květináče můžete přidat tenkou vrstvu sody, protože tím prodloužíte zasazené květině život. Krmítka pro ptáky sodou snadno vyčistíte. Stačí do ní namočit vlhký hadřík a odstranit skvrny.

Sdílejte článek