David Hampl
17 července, 2022
, ,

Ačkoliv už je Sovětský svaz dávno minulostí, zájem o jeho design neochabuje. Existuje pro to logické vysvětlení – jestliže před dvaceti lety staré věci a nábytek vypadaly jako obyčejné odpadky, které je třeba zlikvidovat, dnes je designéři vnímají jako stylové retro. Módní návrháři dokonce mluví o „sovětském šiku“ a s radostí s ním zdobí i dnešní moderní interiéry.

Malá renovace dělá zázraky

Staré sovětské věci se aktivně restaurují, přebarvují a upravují tak, aby zapadaly do moderních interiérů. A někdy jsou prostě ponechány tak, jak jsou. Vzpomenete si ještě na staré sovětské židle, kterých se většina lidí snažila záhy zbavit? Vyráběly se v 50. až 70. letech i v Československu a jednalo se o kousky z přírodního dřeva, které při správné péči vydrží víc než jednu generaci. Stačí je zrestaurovat a budou vypadat moderně a stylově.

To samé jako o židlích lze říct i o otevřených regálech s nožkami. Často se rovněž vyráběly z přírodního dřeva, proto se zpravidla dodnes dochovaly v dobrém stavu, ačkoliv na pohled mohou působit trochu omšele. Pro zkušené restauratéry to ale není problém. Nohy a police stačí obrousit a přelakovat matným lakem, případně dopřát celému regálu nový nátěr.

Ze staré komody bude nová

Do módy se vrací i komody. Aby také ne, vždyť do tohoto kusu nábytku se dá nacpat téměř cokoliv. V kurzu jsou jak moderní kusy nábytku, tak ty původní, sovětské. Pokud doma po babičce takovou máte, stačí ji znovu natřít a trochu upravit, aby zapadala do konceptu moderního bytu. Nebudete litovat, tento nábytek je vysoce kvalitní a univerzální. Stejně tak nevyhazujte staré příborníky, vypadají skvěle i v moderním interiéru. Stačí odstranit sklo, obrousit a natřít povrch.

I když stará retro rádia a gramofony většinou už dávno nefungují, mohou sloužit jako dekorativní předmět, který můžete vystavit v kuchyni nebo obývacím pokoji. Pokud přehrávače nějakým zázrakem fungují a vy jste ještě ke všemu dochovali pár desek, nic nebrání tomu, abyste se ponořili do nostalgických vzpomínek. Relaxujte s šálkem horkého čaje za tichého bzučení, když se jehla přehrávače pomalu sune po rýhách desky…

Parkety neměňte

Parkety samozřejmě nepatří do kategorie nábytku, přesto je to věc, která si zaslouží naši pozornost. Pokud máte to štěstí, že se ve vašem bytě zachovaly staré dubové parkety, v žádném případě je nerozebírejte a nenahrazujte moderními materiály. Stačí je zrenovovat a znovu nalakovat, poslouží vám ještě mnoho dalších let, protože dřívější výroba byla opravdu poctivá.

V minulosti bylo jedno období, kdy se lidé hromadně zbavovali koberců a odváželi je na skládky. Je to škoda, protože mnoho z nich se dalo v dobrém stavu dochovat až do doby, kdy zažijí znovuzrození. Koneckonců koberce nebyly vlastní jen sovětským bytům – dobře udržují teplo a absorbují hluk, takže si je oblíbily i další národy. Nyní se opět vrací do módy. A s překvapením zjišťujeme, že v moderním minimalistickém bytě vypadají přímo báječně.

Lampa ještě poslouží

Lampu najdeme nejspíš v každé domácnosti. Ovšem ty staré, sovětské, už se nachází jen málokde. Pokud vám doma přeci jen nějaká zbyla, nevyhazujte ji, zaslouží si druhý život. Tyto stolní lampy bývaly často velmi kvalitní, pevné a vyrobené s použitím přírodního kamene a kovu. Designéři oceňují i velká závěsná svítidla, která se v sovětských bytech také často objevovala.

Jestli mezi interiérovými kousky existuje opravdový poklad, pak jsou to staré kukačkové hodiny po dědečkovi. Jedná se o skutečné retro a velkou vzácnost, která se ale skvěle hodí i do prostorného obývacího pokoje v klasickém stylu. Nedoporučují se pouze do ložnice, protože hlasitá kukačka ohlašující novou hodinu a pravidelné tikání vám mohou narušovat spánek.

Zdroj: novochag.ru

Sdílejte článek