Špatné manželství je pro dítě škodlivější než rozvod. Mnoho dětí by mohlo mít lepší život, ale nemá

Rozvod nikdy není pro nikoho příjemný. Přestože ale velmi bolí, je někdy lepším řešením, než zůstávat v nefunkčním vztahu, kde se oba partneři navzájem prakticky nenávidí a neštítí se sebevětší nestoudnosti a manipulace. Zejména pokud v takovémto prostředí žije dítě, může si z nefunkčního vztahu svých rodičů odnést dlouhou řádku psychických problémů, s nimiž se ve své dospělosti bude potýkat.

Pokud rodiče zvládnou porozvodovou situaci s klidem a správným postojem, může být pro dítě tato situace mnohem méně škodlivá, než dlouhodobý pobyt mezi znepřátelenými partnery, kteří na sobě už dávno nevidí nic dobrého. Děti jsou velmi chápavé a citlivé bytosti a i když jsou malé, nefunkční partnerství rodičů je nesmírně trápí a psychicky je poškozují.

Dítě hádajících se rodičů nemá odkud získat vzorce chování

Negativní emoce v okolním prostředí se velmi snadno přenášejí na dítě, které, pokud takto trpí pravidelně, kvůli tomu žije v neustálé nejistotě. Pokud dítě nezná důvod konfliktů, může to vést k sebeobviňování a později k nízkému sebevědomí. Kromě toho navíc dítě, jehož rodiče se k sobě neustále chovají s neúctou a bez důrazu na slušné jednání, nemá odkud dítě čerpat správné životní vzorce chování a samo bude jen obtížně budovat své vlastní vztahy, v nichž pak bude mít tendenci opakovat chování svých rodičů.

Čtěte také: Že mleté maso, zelí a zakysaná smetana nejdou dohromady? Až zkusíte tento recept, zjistíte že jste se celý život mýlili. A to není vše. Jídlo připravíte jednoduše na jednom plechu ve vaší troubě

Neustálé hádky rodičů pak mohou vést ke vzniku podvědomé představy, že manželství znamená jen hádky a neštěstí, což těmto dětem v dospělosti ztěžuje schopnost vytvořit šťastný a milující vztah. Kromě partnerství se ale toxické domácí prostředí může projevit i v jiných mezilidských vztazích dítěte. Domácí konflikty mohou bránit ve vytváření zdravých přátelství a pracovních vztahů.

Dítě bez zázemí často utíká z reality

Pocit emocionálního bezpečí je klíčový pro schopnost zacházet s vlastními emocemi. Pokud chybí základní pocit klidného domova, dítě bude mít potíže se zvládáním stresu, což může vést až ke vzniku klinických depresí či úzkosti. Další život bude pro dítě obtížné zvládat, protože ho často budou mučit pocity viny. Dítě navíc kvůli verbální i neverbální agresi a manipulativnímu chování rodičů může mít tendenci nebrat vážně své emoce, které bude považovat za nebezpečné. To je také důvod, proč neklidné prostředí povede dítě, které jej musí strpět a nemá na vybranou, k různým způsobům, jak se vyhnout konfrontaci s reálným životem. Ať už unikne do světa videoher nebo začne pít alkohol nebo brát drogy, hlavní je vyhnout se rodičovským konfliktům. Vedle toho také může dítě ztratit zájem o učení, ztrácet trpělivost a nakonec může i projevovat agresivitu vůči svým přátelům.