Zdravotní stav může ovlivnit mnoho faktorů. Správné měření krevního tlaku je jednou z možností, jak si můžete snadno zkontrolovat své zdraví a zajistit, že budete o možném problému vědět ihned. Musíte se ovšem naučit, jak to udělat správně, protože nepřesné výsledky mohou zapříčinit, že budete zbytečně panikařit nebo naopak neodhalíte problém, který ve vašem těle probíhá.
Připravte se na měření
Nejdřív se pořádně připravte. Alespoň 30 minut před měřením nepijte kávu ani jiný nápoj s kofeinem. Snažte se také nekouřit, protože nikotin ovlivňuje výsledky. Minimálně 5 minut před měřením se také posaďte a chvíli odpočívejte. Když budete dělat něco náročnějšího, tlak bude přirozeně vyšší a nepoznáte pravou hodnotu. Celý organismus se musí uklidnit, než se pustíte do jeho kontroly. Postačí vám jen pár minut. Hodně ale záleží na aktivitě, kterou jste předtím dělali.
Vhodná metoda měření krevního tlaku
Až budete připravení, posaďte se na židli nebo pohovku. Opřete se zády o opěradlo a nohy nechte volně položené na zemi vedle sebe (ne překřížené). Manžetu přístroje umístěte 2-3 centimetry nad loket a ruku trochu podepřete do výše srdce. Možná si myslíte, že tento postup není důležitý, ale opak je pravdou. Když si například při měření dáte nohu přes nohu, můžete tím negativně ovlivnit krevní oběh, což se rychle projeví na výsledku při měření krevního tlaku.
Je lepší mechanický nebo automatický tlakoměr?
Na trhu najdete dva hlavní druhy tlakoměru, a to mechanický a elektronický. Mechanický je přesnější, ale musíte počítat s vyšší náročností při jeho používání. Jestli na to nejste zvyklí a důkladně proškolení, pravděpodobně to nezvládnete správně. Na druhou stranu elektronické automatické tlakoměry nejsou sice dokonale přesné, ale jejich ovládání zvládne každý. Navíc je můžete použít na paži, zápěstí i na prstech. Pro domácí měření jsou proto mnohem lepší.
Proč si pravidelně měřit krevní tlak?
V případě, že vám lékař doporučí pravidelné měření krevního tlaku, není co řešit. Pořiďte si domů přístroj, pravidelně ho používejte a také si hodnoty zapisujte. Výkyvy tlaku mohou indikovat vážná onemocnění nebo úpravu léků. Máte-li problémy s krevním tlakem nebo jste v rizikové skupině kvůli srdečním onemocněním, tlakoměr byste měli mít doma neustále.
Zdroj: prozpravy.cz