Stačí málo a zbavíte se všech bolestí vašich nohou i dalších částí vašeho těla. Postačí vám jedna bylina kterou znají hlavně Italové

Nemáte doma náhodou za oknem vavřín? Pokud ano, jistě ho používáte především v kuchyni. Jedná se totiž o bobkový list. Využití této byliny, ale je daleko širší. Jako každá bylinka, má své široké použití, pokud se jedná o naše zdraví. Pojďte se podívat, na co všechno je vavřín dobrý a jak jej lze pěstovat. Nepatří totiž jen do jídla, může nám pomoci při spoustě zdravotních obtížích.

Využití je široké

Vavřín nám pomůže při spoustě neduhů, je dobrý při nachlazení a kašli, zmírňuje bolesti hlavy, snižuje horečku a potlačuje příznaky chřipky. Kromě výše uvedených pozitivních účinků, velmi dobře pomáhá při revmatických obtížích a bolestech, nebo otoků kloubů. Do jídla se pak přidává:

  • Do omáček
  • Do polévek
  • K pečenému masu
  • K rýži

Tuto bylinu využívali naši předci již v dávných dobách. Vavřín jsme mohli najít již u starověkých Římanů a Řeků. Je znám jako vavřínový věnec, který znamenal vítězství. Rostlina pochází z Malé Asie a vyroste do výšky až 12 metrů, pokud má se o něj dobře staráme a má vhodné stanoviště. Najdeme ho růst u Středozemního moře, kde má k růstu velmi dobré podmínky, jeho růst je však pomalý.

Čtěte také: Ihned potom, co vypijete šálek kávy, musíte běžet na záchod? Tak zde je důvod PROČ!

Pěstování

Jak jsme již zmínili, může se jednat o velmi vysoký strom, ale v našich podmínkách ho lze pěstovat v květináči za oknem. V zimě ho pak musíme přemístit do teplého prostředí, jelikož by umrznul. Pokud ho budeme správně sestříhávat, můžeme z vavřínu mít malý stromek. Určitě si sežeňte nějakou malou rostlinku, budete tak mít za oknem rostlinu, kterou využijete nejen v kuchyni. Nebudete muset tak kupovat sušené koření v obchodě. Pro dobré pěstování potřebujeme:

  • Slunné místo
  • Výživnou půdu
  • Dostatek vody

Jak využít jeho léčivé síly

Na revmatismus použijeme čaj. Lžičku bobkového listu zalijeme vroucí vodou a necháme asi čtvrt hodiny odstát a louhovat. Poté čaj pijeme, ne ale dlouhodobě. Kůra by měla trvat maximálně 21 dní. Pokud nás trápí nepříjemné nachlazení, připravíme si nálev na inhalování. Smícháme tak 4 lžíce bylinky a zalijeme vodou. S ručníkem přes hlavu vdechujeme páry. Trpíte bolestmi kloubů? Pak vyzkoušejte koupel s touto zázračnou rostlinou. Uděláme nálev v poměru 3 hrsti listů na 3 litry vody, poté přidáme do koupele a relaxujeme. Když radši své klouby chcete ošetřit nějakou mastí, vytvořte si zázrak, po kterém se vám značně uleví. Stačí, když smícháte 2 lžíce listů s 60 % lihem, asi tak 300 ml, necháte ustát 14 dní s tím, že musíte roztok potřepávat, a vzniklou směsem můžeme mazat na bolavá místa a klouby. Pomáhá také na dnu. Vavřín také můžeme využít na vlasy a pokožku, kdy smícháme vavřínové listy s vroucí vodou a vychladlé pak použijeme na naše vlasy. Vyzkoušejte z některých osvědčených triků nebo již znáte účinky této zajímavé rostliny?