Stačí Vám jeden nákup a máte vystaráno na velmi dlouhou dobu. S čím? Přece s pěstováním vašich rostlin. Odhalte tajemství zahradničení a mějte úrodu takovou, o jaké jste vždy snili. Co je nutné nakoupit? -
Menu

Stačí Vám jeden nákup a máte vystaráno na velmi dlouhou dobu. S čím? Přece s pěstováním vašich rostlin. Odhalte tajemství zahradničení a mějte úrodu takovou, o jaké jste vždy snili. Co je nutné nakoupit?

Dnešní moderní doba je plná supermarketů, hypermarketů a nejrůznějších obchodních řetězců, které nám nabízejí nepřeberné množství potravin včetně ovoce a zeleniny. Každou chvíli na nás vyskočí kousky z různých částí světa a my ani nemáme představu, jak dlouho a jakým způsobem se k nám dostávají. Nabídka je rozhodně široká a naše možnosti jsou čím dál větší, nicméně zelenina, kterou si sami vypěstujeme, je rozhodně lepší a zdravější volbou.

Výhody opětovného pěstování

Kromě čerstvosti navíc ušetříme peníze za mnohdy předražené zboží. K vypěstování domácí zeleninky není nutně potřeba mít velkou zahradu. Bohatě nám stačí květináč na balkoně nebo za oknem. Úplnou výhrou je možnost opětovného pěstování. Základem úspěchu jsou především:

  • čerstvé řízky

  • dostatek vody

  • denní světlo

Samozřejmě takové pěstování zabere o něco déle času než výlet do supermarketu, ale radost z vypěstované zeleninky má mnohem více do sebe. Které druhy si tímto způsobem můžeme doma v klidu vypěstovat? A jaký je nejlepší způsob? Zde je výběr těch nejznámějších.

Natě, výhonky a kořenová zelenina

První možností pěstování je mrkvová nať, kterou je možné vypěstovat z vrchních řízků mrkve. Stačí odřezky vložit do nádoby s trochou vody a umístit ji do dobře osvětlené místnosti. Další možností je nať celeru, kde je potřeba jen zbytek spodní části. Ten se umístí do nízké misky či sklenice, zalije se vodou a postaví na slunné místo. Jakmile začnou růst listy, je potřeba ho přemístit do půdy.

Mezi doma pěstované druhy kořenové zeleniny můžeme zařadit zázvor. Stačí kousky zázvoru namočit do vody, přes noc nechat být a na druhý den je přemístit do půdy v květináči. Ten je potřeba umístit do tepla a světla. Možností jsou také výhonky jarní cibulky. Do sklenice s vodou umístěte zhruba 3 cm výhonků kořínků, tak aby byly kompletně pod vodou, a položte na dobře osvětlené místo.

Bylinky, koření a zelí

Další z možností jsou bylinky, konkrétně bazalka. Do sklenice s vodou vložíme bazalkové listy se stonkem kolem 10 cm a sklenici dáme na slunné místo. Po zapuštění kořínků je přesadíme do květináče. Doporučuje se častěji vyměňovat vodu. U následující bylinky koriandr, stačí vložit stonky do sklenice vody a jakmile zapustí dlouhé kořeny, přesadit je do květináče s hlínou. Důležité je opět slunné místo.

Určitě významný druhem je česnek, bohatý na výživné látky. Pěstuje se snadno. Česnekové stroužky položíme na podložku (talíř) s vodou a jakmile začnou rašit, přemístíme je do sklenice s vodou na dně. Jako poslední máme čínské zelí, u kterého stačí položit konce s kořínky do misky s vodou a postavit na dobře osvětlené místo. Po přibližně 2 týdnech je potřeba přesadit je do misky s hlínou.

Líbil se vám článek?

Tisk
DŮM A ZAHRADA

Je to potvrzeno! Rostliny mají blahodárný vliv na pohodu ve…

Pěstovat doma květiny a jiné rostliny, to není nic zvláštního. Pozor však na to, které to jsou. Je prokázáno, že…
DŮM A ZAHRADA

Chutná vám jarní cibulka? Až vyzkoušíte tento postup na její…

Jarní cibulka začíná v českých domácnostech pomalu ale jistě nahrazovat klasickou bílou cibuli. Je to dáno jak tím, že má mnohem…
DŮM A ZAHRADA

Tyhle dekorace vás ohromí. A co teprve až zjistíte, jak…

Hledáte tipy na zajímavé dekorace, které se hodí jak do vaše interiéru, tak i do exteriéru? Pokud ano, podívejte se…
DŮM A ZAHRADA

Tito lidé neměli dostatek peněz k tomu, aby si nábytek…

Vybavit si dům nábytkem, to rozhodně není nijak levná záležitost. Ví o tom každý, kdo ho někdy potřeboval vybavit. Jasným…
DŮM A ZAHRADA

Palety jako skvělý doplněk interiéru i exteriéru. Nevěříte? Tyto fotografie…

Palety jsou většinou využívány hlavně v oblasti přepravy zboží. Snadno se s nimi manipuluje a snadno se na nich přepraví velké množství…
DŮM A ZAHRADA

Chcete mít cibuli, kterou vám budou sousedé závidět? Podívejte se…

Cibule patří mezi nejoblíbenější českou zeleninu, která má v kuchyni všestranné využití. Pokud máte to štěstí a bydlíte v rodinném domě se…