Svatební šaty našich maminek a babiček. Co nosily ve svůj velký den?

Svatba je největším dnem pro každý pár. V minulém století měly naše maminky a babičky přípravy mnohem náročnější než my v současnosti. Móda se také hodně lišila a přípravy zabraly celé měsíce. Šaty se totiž musely ušít, dekorace vyrobit, květiny nasbírat a jídlo uvařit a napéct.

Svatební šaty byly velmi drahé

Pro každou nevěstu jsou svatební šaty nejdůležitější součástí velkého dne. Dříve byly šaty ze salonu extrémně drahé, a proto si je většina žen šila sama doma. Nakoupili si látky a společně s maminkou, babičkou, sestrou a kamarádkami šily šaty a připravovaly vše na svatbu.

Tehdy byly populární volánky, krajky a ozdoby. Čím více ozdobené šaty byly, tím to bylo lepší. Nedílnou součástí byly také dlouhé závoje se zdobenou čelenkou. V určitém období byly také velmi populární nabírané rukávy. Téměř všechny šaty byly dlouhé s dlouhým nebo krátkým rukávem.

Čtěte také: Matka právě narozenou dceru odvrhla, zdála se jí příliš ošklivá!

Přípravy svatby probíhaly doma

Cateringové služby jsou dnes naprostou samozřejmostí, takže nemusíte připravovat na svatbu žádné jídlo. Navíc se hodně hostin koná přímo v restauraci. V minulém století tomu tak nebylo. Všechno si lidé připravovali sami, protože je to vyšlo mnohem levněji.

Svatební koláčky, dort, jídlo na hostinu i pití obstarávala samotná rodina. Vyráběly se také dekorace, vyráběla se kytice a všechno ostatní. Každá svatba díky tomu byla naprosto jedinečná, protože si všechno lidé vyrobili sami. Dnes to některé páry také dělají, ale spíš je to výjimka.

Dnes si nevěsty mohou koupit cokoli

Svatební trh je nyní plný úplně všeho. Nezáleží na tom, jestli vybíráte šaty, dekorace nebo jídlo. Setkáte se s mnoha střihy i barvami látek, což dříve nebylo běžné. Bílá hrála obrovskou roli, protože se jednalo o barvu čistoty a nevinnosti.

Dnes se můžete klidně vdávat v černých šatech. Bude se to možná považovat za módní výstřelek, ale hodně lidem se to bude líbit. Nic takového dřív nebylo možné. Svatební šaty byly jednoduše bílé nebo velmi jemně krémové. Dnešní nevěsty mají obrovské štěstí, že si mohou všechno koupit a udělat si dokonalou svatbu podle svého.

https://pukuotukas.com/

Zdroj: pukuotukas.com