Tajemství receptu tibetských mnichů na dlouhé mládí bylo odhaleno. Proč dokážou žít tak dlouho? Je to jednoduché. Stačí dodržovat jenom 5 klíčových věcí

V dnešní době se stále vymýšlejí nové přípravky, které nám mají zaručit mladistvý vzhled a dlouhou vitalitu. Přitom málokoho se napadne podívat zpět do dávné historie, kde tajemství kondice a životní energie i ve vyšším věku tibetští mniši ovládali úplně skvěle. My vám nyní prozradíme jejich jednoduchý recept mládí, který byl stovky let skrytý lidskému oku.

Jednoduchý návod v podobě pěti cviků

Tajemstvím je 5 cviků, které vám přinesou omlazení, zostří zrak i sluch, uvedou váhu do optimálních hodnot, zvýší sílu i vytrvalost a v neposlední řadě podpoří dobrou náladu a životní energii. Tyto tradiční cviky, které budete provádět, nepatří mezi takové, které znáte z hodin tělesné výchovy. Naopak jsou originální, zajímavé a přibližují se spíše józe. Nejsou náročné a zvládne je úplně každý. Kromě jejich provádění samotného je důležité i dobře dýchat, myslet pozitivně a dodržovat stanovaný rytmus cvičení:

  • Minimální počet opakování každého cviku, který byste měli zvládnout, je 3
  • Ideální počet opakování je pak 21
  • Mezi jednotlivými cviky si dejte 30 – 60 vteřin pauzu

Cvik číslo 1 – točení

Základem prvního cviku je točení se ve směru hodinových ručiček. Ruce zvedněte do úrovně ramen, dlaně by měly směřovat dolů. Dýchejte přitom rovnoměrně a plynule. Otáčejte se, aby byl váš pohyb bezpečný, a do té doby, než ucítíte mírnou závrať. Zkuste udělat alespoň 3 otočky, ideálně 21 – nikdy však necvičte přesmoc, aby se vám netočila moc hlava. Záleží především na vašem pocitu a ne na počtu otoček. Dobré je, pokud vám někdo pomůže s počítáním, abyste se mohli soustředit jen na sebe, vlastní myšlenky, pohyby a dech. Po ukončení cviku nepokračujte hned dalším a počkejte, až se vám přestane hlava motat.

Čtěte také: Milujete tavený sýr? Zapomeňte na ten kupovaný plný chemie, soli a éček, který má nevalnou chuť. Raději si ho připravte doma. Je to jednoduché a jeho chuť si po prvním ochutnání zamilujete. Tohle musíte vyzkoušet!

Cvik číslo 2 – zvedání nohou

Lehněte si na zem na záda. Pokud máte tu možnost, dejte si pod sebe jógovou nebo jinou improvizovanou podložku. Co nejhlouběji se nadechněte a přitom zvedněte nohy do výšky do 90 stupňů nad podložku. Neroztahujte pánev a neohýbejte nohy v kolenou. Dlaně nechtě na zemi a hlavu přitáhněte k hrudníku. Opakujte pohyb tolikrát, kolikrát fyzicky zvládnete. Tréninkem byste se měli dostat na 21 opakování. Po odcvičení si opět na 30 – 60 vteřin odpočiňte.

Cvik číslo 3 – záklon z kleku

Třetí cvik začíná tím, že si kleknete na kolena a špičky nohou zapřete do země. Ruce dejte na hýždě, a co nejpomaleji dýchejte. S výdechem ohněte hlavu dopředu ke hrudníku a s nádechem ji zase postupně zaklánějte a zároveň mírně propněte celé tělo a tlačte hruď dopředu. Opět dle své kondice proveďte 3 – 21 opakování a po docvičení si dopřejte chvíli na odpočinek.

Cvik číslo 4 – záklon ze sedu

Posaďte se na zem s nataženými nohami a položte dlaně na podlahu tak, aby prsty směřovali k chodidlům. Při nádechu přitáhněte hlavu mírně k hrudníku. Při výdechu se pevně zapřete dlaněmi a chodidly o zem a nadzvedněte hýždě. Tento cvik je fyzicky nejnáročnější z celé série, můžete si jej tudíž přizpůsobit vlastní kondici nejen v počtu opakování (3 – 21), ale i ve formě provedení:

  • Začátečníci jen mírně nadzvednout hýždě a zůstat v pozici sedu
  • Středně pokročilí hýždě zvednou do výše hrudníku a srovnat je do jedné linie
  • Zkušení již provádí klasický gymnastický most s prohnutím zad

Cvik číslo 5 – jógová pozice kobra a psa

V poledním cviku je zahajovací polohou leh na břiše. V této pozici se zapřete rukama se směřujícími prsty k hlavě u ramen a vytáhněte se nahoru. Propněte paže, prohněte hrudník a držte jeho váhu. Ti pokročilí se mohou pokusit, aby se ani kolena a pánev nedotýkali země. Následně při nádechu zvedněte hýždě do vzduchu a nechte přitom napnuté ruce i nohy. Dostanete se tak do polohy, která je v józe nazývána pozicí psa. Tělo tvoří tvar obráceného písmene „V“, hlava je složená mezi rukama. Při výdechu se zase vraťte do výchozího lehu s napnutými pažemi podpírajícími hrudník.