Možná jste o tom ještě neslyšeli, ale jedná se o tzv. způsob svislé výsadby, který je oblíbený zejména u mnoha majitelů malých zahrádek, kteří by si ale rádi vypěstovali domácí brambory.
Tato metoda výsadby se stala vysoce populární, zejména pak proto, že s každým vysazením hlíz je spjat celý kbelík vypěstovaných brambor! Jediné, co potřebujete, je sehnat takovou odrůdu brambor, která je vhodná ke svislému pěstování. S tím si však nemusíte lámat hlavu, neboť v zahradnictví Vám s tím určitě velmi rádi pomohou.
[hana-code-insert name=’google‘ /]Svislé pěstování brambor
V případě svislé výsadby můžete využít pro pěstování brambor jak velké pytle, barely, tak dokonce i nákupní tašky. A teď pár výhod, které má svislá výsadba oproti té vertikální!
- Tašky, barely, či cokoliv, co pro výsadbu použijete, můžete umístit na jakékoliv místo. Jedinou podmínkou je dostatečné množství slunečního záření.
- Svislá výsadba aneb žádné zdlouhavé kopání.
- Díky vakům, ve kterých jsou brambory pěstovány, je dosaženo vhodné teploty, což přispívá k dobré úrodě.
- Brambory tímto způsobem není třeba okopávat ani plít plevel.
- Díky svislému pěstování se v sáčcích nedrží stojatá voda. Díky tomu nedochází k žádným rozkladným procesům, a brambory tak vyrostou zdravé a lahodné.
- Bramborové hlízy získáte čisté.
- Můžete říct sbohem mandelinkám bramborovým, plísním a plevelu.
Jak na to?
Pro tento účel sázení je dobré si pořídit běžné pytle od mouky, obilí, či cukru o obsahu cca 100 l.
Nejprve ohrňte vnější okraj každého pytle a do nich vsypte 2-3 kbelíky půdní směsy.
[hana-code-insert name=’Dole‘ /]Následně do pytlů vložte brambory a jemně pytle doplňte zeminou tak, aby nedošlo k poškození mladých výhonků. Pak už jen stačí dát brambory na slunné místo a vyčkat.
Doporučujeme brambory často zavlažova a dosypávat pravidelně půdu. Po cca 2 měsících již budete moci sklidit brambory o velikosti pěsti, to Vám zaručujeme!