Co dokáže dvouměsíční kojenec? Většina z vás správně odpoví, že takřka nic. Spí, leží, kouká a saje mateřské mléko. Někteří dvouměsíční kojenci se jen pozvolna začínají rozkoukávat a zkoumat svět. Právě proto jsou videa s miminky, která předvedou na svůj věk něco nepředstavitelného, tolik populární. Ne jinak je tomu u videa pyšného tatínka, kterému jeho roztomilá holčička řekne to, co chce tolik slyšet!
Dvouměsíční děti přece nemluví!
Co umí dítě ve 2 měsících věku? V poloze na bříšku se pomalu protahuje, umí už držet hlavičku malou chvíli, aktivnější děti se snaží přetočit z bříška na záda. Ručičky mají pořád ještě sevřené v pěstičku, ale snaží se již uchopit nabízený prst. Děti v tomto věku už umí zaostřit na některé předměty nebo různé hrany. Mají zájem, při zvuku otočí hlavu za zvukem. A také umí vydávat jiný zvuk než pláč a brekot. Ale umí mluvit? Samozřejmě, že neumí, ale již v tomto věku mají potřebu komunikovat. Samozřejmě po svém.
Ono mluví!
Může tedy dvouměsíční dítě říci tatínkovi to, co on sám říká své malé dcerce? Svým způsobem ano, protože už dvouměsíční dítě je schopné se smát, broukat nebo vydávat další zvuky, které mohou svým způsobem připomínat vlastní řeč. „Mám tě rád!“ říká tatínek ve videu své milované dcerce. Ona proto po chvilce broukání napodobí to, co slyšela již tolikrát a je slyšet to, co pyšný otec touží slýchávat celý život: „Mám tě ráda!“ Skutečně dítko mluví? Při prvotním poslechu se tak zdát může, ale nemluví.
Každé dítě se vyvíjí jiným tempem
Vývoj dítěte probíhá velmi individuálně a hlavně skokově, proto se může zdát, že některé dítě je v konkrétním věku napřed. Naopak pomalejší a méně aktivní děti je nutné povzbudit. Ve druhém měsíci je možné začít chodit na hodiny kojeneckého plavání, kde si děti vyzkouší další pohyby a naučí se novým dovednostem. Je také nutné dodržovat klidovou fázi a dítě nechat dostatečně odpočívat. Aby taky ne, v tomto věku přibývají na váze až 30 gramů za den, na to potřebují dostatek odpočinku!