Domů DŮM A ZAHRADA Těchto 12 nádherných pokojových rostlin nepotřebuje žádnou péči, jen občas zalít. Číslo...

Těchto 12 nádherných pokojových rostlin nepotřebuje žádnou péči, jen občas zalít. Číslo 9 bych určitě chtěla mít doma!

Tyto rostliny nepotřebují téměř žádnou péči. Netřeba je hnojit, přesazovat, čistit od starých lístků. Jediné, co si žádají, je občas jim dopřát trochu vody. Jsou zde pro krásu a pro potěšení našich očí. Vlastníte některou z nich i Vy?

Neobvyklé pokojové rostliny jsou přesně to, po čem naše srdce baží. Právě proto, že vše ostatní je již v dnešní době dostupné a mnohé krásné pokojové rostliny potřebují péči, na kterou nemáme čas a nejednou ani prostor. Rostliny, které Vám však dnes představíme, jsou příbuzné sukulentů a kaktusů, ale jejich vzhled si Vás zcela podmaní.

Mach Marima

Tyto mechové koule jsou neobvyklým druhem, který nemá rád sluneční světlo. Jsou absolutně úchvatné zejména v akváriích, ale dokážou existovat i samostatně. Marima nebo tedy kladofora, je považován za symbol věčné lásky, protože roste velmi pomalu. Za rok povyroste jen o 5-7 cm, zato dokáže žít i 200 let. Podle japonské tradice přináší majiteli štěstí a prosperitu.

Sukulent Delfín

Rostlina, kterou lidé nazývají delfín, je mimořádně oblíbená v Japonsku. Snadno ji však seženete i u nás a radost dělá zvláště když povyroste a krásně se zahustí. Jde o sukulent, jehož lístky svým tvarem připomínají skákající delfíny. Má delší stonek a v době květu nádherné bledě růžové květy. Jak jinak, je extrémně nenáročný. Jediné, co nemá rád, je příliš mnoho vody.

Trachyandra

Chapadla medúzy nebo zelené kadeře? Vyberte si sami. Tato rostlina mnoha lidem připomíná různé věci. Je velmi nenáročná, pochází z Afriky a je zvyklá žít pod spalujícím sluncem, proto je třeba ji jako jednu z mála rostlin uvedených v tomto článku zalévat jednou týdně. Přesto je ideální společnicí i v pokojích domů a dařit se jí bude na světlém a slunném místě.

Crassula

Blízká příbuzná známého „stromu peněz“ miluje světlo a čerstvý vzduch. Lidé ji často nazývají i „pohár na víno“ – je to pro její neuvěřitelný tvar. Jaké krásy dokáže stvořit příroda!

Euphorbia

Pohledná kráska pocházející z daleké Afriky už na první pohled připomíná kaktus. Divili byste se, že přežije i mrazy! Potřebnou vlhkost si euphorbia udržuje uvnitř rostliny, proto i její život je podobný kaktusu. Po pěti letech začíná rodit krásné květiny. Každý, kdo tyto květiny uviděl, nenašel na ně dostatečně vystihující a vhodná slova.

Gorgonian

Tato rostlina je sestrou kvetoucí Euphorbie, ale na rozdíl od ní je jedovatá. Rodí nádherné žluté květy a miluje suchý vzduch a slunce. Je velmi nenáročná, ale není radno ji ochutnávat. Vydrží prakticky všechny podmínky, kromě prolití vodou. Své majitele těší celoročním zelení.

Platycerium

Někteří lidé nevěří, že tato rostlina není vystřižená z papíru. Opravdu tak může působit, ale pravda je taková, že její ploché listy připomínající parohy dokáží přežít tak v pokojích, než se táhnout po zahradních stromech. Rozjasní a oživí jakýkoliv interiér a nikdy nepřestane být zelená.

Pryšec

Další z rodu euphorbií už na pohled vypadá výstražně. A věru má proč. Tato rostlina je v červených částech velmi jedovatá. Pokud ji však nejíte, dokáže zkrášlit Váš interiér a dodat mu punc exotiky a originality zároveň. Potřebuje suché místo a málo vody. Některé druhy jsou i čistě zelené, jiné mají ve vrchních částech ostrou červenou nebo lososovou barvu. Každopádně jde o velmi přátelskou rostlinu, která Vám poděkuje i v případě, že ji nezalijete celé dva týdny.

Haworthia

Všechny rostliny z rodu Haworthia jsou nádherné a nejlépe se jim daří ve skalách. Oči však potěší i v pokojích domů a bytů. Stačí, když jim do zeminy dopřejete trochu kamínků, jednou za čas je zalijete a sem-tam se na ně usmějete. V jejich listech můžete pozorovat celý vesmír. Jsou prostě neuvěřitelné.

Rozchodník

Rozchodník je ze všech těchto rostlin nejvybíravější a pěkný bude jen pokud mu dopřejete dostatek slunce. Druhů rozchodníků je mnoho a nádherně kvetou. Jejich květy mívají různé barvy a daří se jim, jak v interiéru, tak v exteriéru. Vaše místnosti dokážou zkrášlit téměř tak dokonale jako Vaši zahradu.

Přesleny

Extrémně rychle rostou a za každých okolností vypadají, jako by je opatroval pečlivý květinář. Přesleny nepotřebují žádnou výjimečnou péči a jejich kudrnaté točité listy Vám budou dělat radost kdekoliv v domě.

Urnula

Urnule jsou mimořádně neobvyklé a svým tvarem připomínají trochu asymetrickou hvězdici. Už na pohled jsou vhodné do skalky, ale krásné budou i v interiérech na slunných a suchých místech.

Všechny z těchto rostlin jsou k dostání běžně i u nás, stačí se po nich jen poohlédnout a můžete je mít doma i Vy!

Kam dál?

9 způsobů, jak Vám může pomoci běžný citrón. Je to skvělý tahák pro Vaše zdraví i krásu!

Chcete v kuchyni působit jako profesionál? Zde je 14 chytrých triků, které Vám s tím pomůžou!

Děsí Vás pohled na Vaší lednici pokaždé, když ji otevřete? Zde je 10 brilantních triků, jak efektivně zorganizovat Vaší lednici!

10 příznaků, že je to více než jen stres! Zde je návod, jak zjistit, zda jsou Vaše problémy hlubší než běžná úzkost!

Když vaříte těstoviny, cedíte je, a zbavujete se tak veškeré zakalené vody? Zde je zcela zásadní důvod, proč byste to už nikdy neměli udělat!

Další články