David Hampl
28 ledna, 2019

Vše kolem nás se vyvíjí a s tím také výchova dětí. Jedním příkladem za všechny jsou fyzické tresty, u kterých se jasně mění pohled na to, kdy přijde ta chvíle, kdy by měly nastat a kdy je lepší zvolit jiné metody. Nutno říci, že pohled na výchovu dítěte je často spojený také s možností využívat diskuze a sociální sítě. I proto známe ženy, které se označují za takzvané bio matky. Kdo je znám, ten se jim mnohdy směje. Ty, které do této skupiny patří považují svůj styl výchovy za nejlepší možný. A co jim jedna žena vzkázala? A jak to dopadlo? Budete překvapeni.

Kdo jsou bio matky?

Jistě je znáte. A je jedno, jestli z různých jejich vlastních blogů, nebo ze sociálních sítí, nebo z různých diskuzí, nebo třeba ze svého okolí. Jejich poznávací znamení jsou jasná. Právě ono slovo bio hraje v jejich životě jasnou a přesnou roli. Vše musí být jenom přírodní a cokoliv jiného je špatné. Stejně tak je jasným poznávacím znamením to, že jenom oni přesně vědí, co je pro jejich dítě dobré. Mít vlastní názor a pohled na věc není nic špatného, ale když se k tomu přidává tento radikalismus, společně sdílený v daných skupinách, je to problém.

Bio matky poznáte často i podle toho, že odmítají maso, mnohdy i živočišné produkty a k tomu vedou i své děti. Odmítají očkování, léčí výhradně přírodní cestou, jsou svobodomyslné a stejně takové mají být i jejich děti. Jejich nepřátele jsou všichni, kdo vyznávají ještě standardní výchovu a všichni, kterým současný svět a jeho standardy nijak nevadí. A právě proto se jedna z jimi napadaných žen rozhodla se proti jejich postoji ohradit. A napsala vcelku jasný vzkaz.

Co jim vzkázala?

Její vzkaz byl celkem ostrý, ale zároveň je třeba říci, že i zcela pochopitelný a také zcela logický- daná žena jasně upozorňovala na fakt, jak je ze současných maminek zděšená. Dokonce sama naráží na to, jak před 15 lety otěhotněla a jak nyní má dítě, které je správně a slušně vychované a je z něho mladý člověk, který se v současném světě rozhodně neztratí. Dokonce dodává, že její otěhotnění byla spíše nehoda a tak v době, kdy byla spíše mladá a řešila svůj volný čas a vzhled musela přijmout roli matky. Změnila svůj život a vše podřídila svému dítěti. A rozhodně nelituje.

Popisuje také dobu, která v této době byla zcela běžný. Výbavička se neřešila dlouhé měsíce dopředu, pořídily se dupačky, několik dalších oblečení, postýlka, kočárek, lahve s dudlíky, vanička a dětská kosmetika. Něco se koupilo, něco se zdědilo, něco se vyměnilo nebo dostalo. Na trhu byla také jediná kniha, která by matkám pomáhala. Se vším pomáhala vlastní matka a tchýně, ze svých zkušeností. Dále tu byla pomoc lékaře, který byl vždy na blízku a matkám doporučoval, co je pro jejich dítě nejlepší.

Očkování bylo zcela běžné. Zde vzkázala, že díky odpovědným ženám jako je ona se současné bio matky mohou těšit z toho, kolik nemocí neexistuje, jelikož právě díky proočkovanosti se mnoho z nich podařilo zcela vymínit. A děti jsou zcela normální a zcela v pořádku. Elaboráty o tom, kolik desítek procent dětí utrpí z důvodu očkování rozhodně nejsou na místě.

Dopis samozřejmě pokračoval

Žena nekončila. Dotkla se i dalších věcí, jako je strava. Zde jasně píchla do vosího hnízda. Zatímco bio matky shánění dětskou výživu, která bude co nejvíce kvalitní, ona jako matka připravovala tu nejlepší. Ta se nehledala v obchodech, ale vznikla doma na sporáku. Z ovoce, zeleniny a ano – z cukru. Vše se zavařilo, dalo do sklepa a bez konzervantů vydrželo měsíce. A následky? Zdravé dítě, které jedno kvalitní ovoce a zeleninu. Která sice nebyla označena bio, kterou dnes mají jablka ze sadu u dálnice.

A jídlo? To vznikalo také doma. Žádné objednávání různých balíčků na mírů, žádná pohodlnost. A kolik zabralo času? Různě, podle potřeby. Bylo však jistotou, že jídlo bude skutečně domácí. To je výsada těch, co vaří doma. Vzkázala, že přídomky jako domácí kuchyně na kupovaném jídle jsou k smíchu.

Konflikty nevyhledává, diskuze není možná

Ctí názor druhých a konflikty nechce vyhledávat. Ale zároveň má i názor svůj, který by měl být také respektován. Stejně jako ona si vyslechne jejich argumenty, neměly by bio matky zapomínat na vyslechnutí těch argumentů, které má ona. A je jedno, zda jde o prostředí, jídlo, očkování, styl výchovy. Už jenom proto, že nejenom její dítě, ale i děti všech matek její generace jsou zcela normální.

Doplňuje, že si je vědoma toho, že existují určité problémy. Dodává však, že když se řekne A, mělo by se říci i B. Dokáže uznat, že například ono očkování může obsahovat látky, které ovlivní dítě. Kolik jich ale bude ovlivněno? Jedno ze sta tisíc, z milionu, z deseti milionů?

Hlavně že jde internet

Zajímavou narážku má na bio matky také ve směru toho, zda vůbec jsou matky? Zda dokážou sami rozhodnout, co je pro jejich dítě to pravé? Zda mají mateřský pud a instinkt, který jim to říká? Nebo musí kvůli každé věci na internet? Na diskuze a sociální sítě, aby několik hodin teoreticky řešila věc, kterou každá dřívější matka měla vyřízenou z pár minut.

Dny se vybírají kočárky, hračky, postýlky, matrace. Hlavně, aby podíl jedné látky nepřesahoval 0,0000000001 procent něčeho, a zároveň měl 1 0000000 procent něčeho jiného. Dítě dříve vyroste, než mu je něco podobného pořízeno. I když na druhou stranu, mnohé bio matky by nechávaly pleny a dudlíky i ve školce a kojit by svého potomka dost možná chodily i o velké přestávce ve škole.

Bio matka není matka

Tímto tvrzením svůj dopis uzavírá. Správná matka se dokáže o své dítě postarat tak, jak to sama cítí. Ne tak, jak se dočte na všemocném internetu a tak, jak jí nabádají kolegyně s jejich bio klubu, které vždy nejlépe vědí, co je pro děti správné.

Sdílejte článek