Tento malý domek vypadá jako perníková chaloupka z pohádky. V zimě je v něm teplo a v létě zase požehnaný chlad!

Umíte si představit, že místo dovolené u moře nebo v cizí chatě přijedete do vlastního srubu? Bude velký akorát pro Vás a přesně podle Vašich představ. Miniaturní sruby jsou novým hitem, který hlásí módní trendy i v oblasti chalupaření.

[hana-code-insert name=’google‘ /]Dřevěné domy jsou stavěny tradičním způsobem, vyplněné slámou a perfektně izolované. Můžete v nich trávit zimu i léto, uvnitř Vám bude přesně tak, jak venku ne. V létě příjemně chladno a v zimě útulně teplo. Abyste si ale vybudovali takovou vlastní oázu klidu, přizvat byste si museli stavebníka Richarda Flataua.

Sruby z Wisconsinu

Slovensko, země, kde se to kdysi sruby jen hemžilo. Dnes už z nich zůstalo jen maličko. I z toho mála je velká část postavena moderními metodami a na ty tradiční se jaksi pozapomnělo. Zato v americkém Wisconsinu jdou dřevěné sruby na dračku. A čím menší, tím lepší.

Čtěte také: Tradiční specialita: Na těsto poskládejte brambory, cibuli a kuřecí maso, a okraje potřete česnekem! Zamilovala si ji celá rodina!

Móda mini domků Američany neopouští a staví si je stále více a stále častěji. Od mini karavanů, přes mini chatky, mini domy až po mini sruby! Richard Flatau začal se stavěním srubů ještě před dvaceti lety, kdy si postavil, jak jinak, vlastní srubový dům. Tehdy to však ještě nebyl mini srub, ale „pouze“ srub. Dnes je pro něj stavba srubu pro dva úplnou hračkou. Vždyť posuďte sami!

Sruby se vyrábějí klasickou technikou. Postavit takovou chatku, i když je miniaturních rozměrů a určena pouze pro dva, opravdu není jednoduché. Stavitelé mají přesto praxi a shodují se v názoru, že i když moderní stavebnictví nabízí množství vymožeností, na staré technologie se dá jen těžko dopustit.

[hana-code-insert name=’google‘ /]Kdysi jsme si takto představovali Perníkovou chaloupku. Dnes je v Americe takových domků nespočetně.

Druhá věc je šetření dřevem. Na stavbu srubu, i když je malých rozměrů, spotřebují stavitelé dřeva víc než dost, proto se snaží pracovat s co nejmenším počtem kmenů, které dělí na části. I přesto je dřevěného odpadu požehnaně.

[hana-code-insert name=’Dole‘ /]Domky se vyznačují praktičností, funkčností a postavit si můžete dát jakýkoliv – miniaturní přízemní, ale dokonce i patrový.

Přijali byste takovou krásnou malou chatku i Vy? My bychom určitě nepohrdli!