Toto hrozné stvoření žije na vašem těle a ani o tom nevíte. Přiživuje se na vás a způsobuje závažné nemoci, takto ho odstraníte

Tušili jste, že našem těle mohou žít tvorové, kteří na nás parazitují? Poskytujeme jim útočiště, aniž bychom o tom věděli nebo s tím souhlasili. Jsou tak malí, že nemáme šanci je spatřit, natož pak odehnat. Jakmile zjistíte, oč se jedná a čím se tito tvorové živí, budete v šoku.

Jsme hostitelé hnusných tvorů

Člověk ani netuší, že po našem těle se pohybuje miliony malých organismů, o kterých nemá ani páru. Vzhledem k jejich malým rozměrům, nemá lidské oko šanci je postřehnout. Možná je to i dobře, protože v opačném případě by nám to působilo jen samé starosti. Někteří z těchto mikroskopických organismů jsou totiž tak oškliví a vzhledově nepříjemní, že je lepší, když o jejich existenci nevíme. A o které živočichy se tedy jedná a čím se živí?

Trudník tukový

Prvním zástupcem těchto nepříjemných organismů je trudník tukový, tzv. Demodex. Tento parazit je velmi malý a živí se folikulem lidských vlasů. Pohybuje se na pokožce hlavy, ale může se dostat také do oblasti ochlupení. Délka tohoto parazita je 1/3 mm. Vyskytuje se také na obočích a řasách. V noci opouští ochlupené části těla a prochází se po lidské kůži. Během dne mohou urazit až 16 cm.

Čtěte také: Vždy jsem vyhazovala plastové nádoby od barvy a potravin, pak jsem ale objevila tento skvělý způsob, jak je využít!

Příznaky a léčba

Jak poznáte, že se trudník nachází i na vašem těle? Pro člověka naštěstí nepředstavují velkou hrozbu, protože se nehromadí ve velkém počtu. Mohou způsobit podráždění a kožní onemocnění jako např. růžovka, blefaritida a folikulitida. Mohou také zapříčinit demodikózu, která je u velkého počtu lidí asymptomatická. Mezi příznaky demodikózy patří: zarudnutí, šupinatění, ekzém, svědění a akné. Mnoho lidí ovšem prožije život s touto nemocí, aniž by se příznaky objevily.

Pokud se chcete tomuto tvorovi vyhnout, dodržujte osobní hygienu a pravidelně se myjte po celém těle. Přenáší se prachem a prostřednictvím cizích ručníků, kosmetiky a oblečení.

Trudník se odstraňuje pomocí škrabky, kyanoakrylátové metody, dermatologické biopsie nebo leptáním. Léčí se mastmi, krémy, peruánským mlékem, lihovinami a dalšími prostředky. Vždy je lepší se poradit s kožním lékařem.