Tyčinky do uší se nacházejí ve většině koupelen, ale odborníci se shodují, že jejich používání je pro naše uši velice škodlivé. Zvláště používáte-li je pravidelně. Pokud máte pocit, že se jedná o nejlepší způsob čištění uší, nyní vám přinášíme několik vážných argumentů, proč tyčinky do uší nadále už nepoužívat.
Zatlačují ušní maz do vnitřku ucha
Pokud jste si mysleli, že si pomocí tyčinek uši důkladně vyčistíte, jste na omylu. Veškerý zbývající ušní maz akorát zatlačujete hlouběji do ušního kanálku, čímž riskujete propíchnutí ušního bubínku. V důsledku stlačení ušního mazu se vytvoří kompaktní hmota, kterou je později obtížné odstranit. Taková situace může snížit schopnost slyšet.
Můžete si způsobit zranění
Používáním ušních tyčinek riskujete zranění jako:
- Propíchnutí ušního bubínku
- Poškození nebo ztráta sluchu
- Poškrábání ušního kanálku
To vše může snadno vést k rozvoji infekce v uchu.
Zasychání ucha
Ušní maz představuje ochranu pro naše uši, není tedy vždy dobré jej odstraňovat. Chrání naše uši před bakteriemi, hmyzem a infekcemi. Pokud si čistíte uši příliš často, ucho může snadno vyschnout, svědit a začít se loupat. Stejně jako u předchozího bodu, i v tomto případě se může jednat o riziko vzniku infekce.
Uši se umí čistit samy
Pokud je ve vašem těle vše v pořáku a organismus funguje tak, jak má, přebytečného mazu se uši zbaví samy. Například při pohybu čelistí, během zívání nebo žvýkání se ušní maz posune směrem ven.
Jak si čistit uši bez vatových tyčinek?
Pokud ale přesto trváte na tom, že si uši chcete čistit vy sami, zkuste místo vatové tyčinky tuto metodu. Připravte si:
- 1 čajovou lžičku mořské soli
- ½ šálku teplé vody
- misku
- ručník
- lékařskou stříkačku
Do misky nalijte teplou vodu a přidejte mořskou sůl. Natáhněte vytvořený roztok do lékařské stříkačky a jemně tekutinu vytlačte do svého ucha. Pod hlavu si položte ručník a lehněte si na opačné ucho. Držte nejméně 5 minut a poté se otočte na druhou stranu a nechte tekutinu vytéct na ručník. Celý proces opakujte i s druhým uchem.