Trápí vás kýla? Může postihovat celou řadu částí vašeho těla. Pokud se obáváte lékařského vyšetření, nebo chcete myslet na prevenci, nepomůže vám medikace, ale cvičení. Jaké cviky jsou ty nejlepší? Podívejte se! -
Menu

Trápí vás kýla? Může postihovat celou řadu částí vašeho těla. Pokud se obáváte lékařského vyšetření, nebo chcete myslet na prevenci, nepomůže vám medikace, ale cvičení. Jaké cviky jsou ty nejlepší? Podívejte se!

Lékaři už jsou na tyto praktiky lidí celkem zvyklí. Poměrně často předepisují léky proti bolesti nebo píchají injekce. Každopádně je jistě trápí fakt, že lidé pro své zdraví dělají čím dál méně. Pilulky a injekce totiž uleví od bolesti, ale z dlouhodobého hlediska je tento způsob řešení velmi nevhodný. Léky sice zmírní bolesti a člověku se uleví, nicméně tím se problém jen oddaluje a zároveň zhoršuje. Mnohem lepší je pravidelná prevence, třeba ve formě jednoduchých cvičení.

Vše začíná u Vás

Chcete-li od života získat to nejlepší, je nejdůležitější začít pečovat o své zdraví. Zdraví máme jenom jedno a budeme-li s láskou o své tělo pečovat, jistě se nám to pozitivně vrátí. Jednou z hlavních zásad péče o zdraví je právě pravidelný pohyb. Pohybovat se dá různými způsoby (sport, procházky, cvičení aj.). Důležitá je ovšem pravidelnost, disciplína a touha být zdravý.

Následující cvičení jsou jednoduchá a zvládne je opravdu každý. Jediné, co k tomu potřebujete, je trocha prostoru, podložka a zhruba 15 minut denně. Cvičení provádějte ráno po probuzení nebo k večeru po náročném dni, neboť cviky mohou působit také relaxačně. Samozřejmě lze cviky provádět i kdykoliv během dne.

Kýla páteře

První cvičení je zaměřeno na kýlu páteře. Zaujměte výchozí pozici: lehněte si břichem na podložku, lehce roztáhněte nohy do úhlu 30° a ruce složte v zámek za zády. S nádechem zvedněte pravou nohu a hlavu s horní částí trupu, s výdechem se vraťte do výchozí pozice. Stejný postup opakujte pro levou nohu. Cvičení zkuste 50x pro každou nohu.

Druhým cvičením na kýlu páteře je následující. Lehněte si opět na břicho, ruce složte v zámek a dejte za hlavu, tak aby lokty směřovaly do stran. Nohy rozložte do úhlu 30° ať v nich máte oporu. S nádechem zvedněte hrudník z podlahy, při čemž namáhejte lehce břišní svaly. S výdechem se vraťte do výchozí pozice. Zkuste tento postup alespoň 50x opakovat.

Bederní kýla

Lehněte si opět břichem na zem, nohy rozložte do úhlu 30° a dlaněmi se zapřete o podložku v úrovni hrudníku. S nádechem zkuste zvedat hrudník (ohnout se v pase) tak, aby se pánev stále dotýkala podlahy. Vytáhněte hlavu a lopatky co nejvíce. V této pozici vydržte 1-2 minuty. S výdechem se vraťte do výchozí pozice. Při správném provádění by se Vám měli napínat svaly, které se postupně stanou mnohem pružnější.

Další cvičení je následující. Klekněte si na kolena a posaďte se na paty. Ruce složte v zámek a dejte za hlavu. S výdechem se pomalu předklánějte dopředu, dokud se Vaše čelo nedotkne kolen. Během toho by měli být zatěžovány břišní svaly a záda by se měla natahovat. Vydržte v této pozici 3-4 minuty. Je pravděpodobné, že na začátku se Vám nepodaří dotknout se hned kolen. V tom případě se předkloňte jen do té míry, do jaké je Vám to příjemné.

Další a poslední cvičení je následující. Lehněte si opět na břicho a nohy dejte do úhlu 30°. před sebe natáhněte pravou ruku a levou ruku natáhněte kolmo do strany. S nádechem se otočte k levé ruce a zvedněte ji nahoru o téměř 90° tak, aby se přitom nezvedaly nohy od země. Stejný postup opakujte i pro druhou ruku.

Pravidelností ke zdraví

Budete-li tato uvedená cvičení praktikovat pravidelně každý den, nebo aspoň párkrát do týdne, brzy sami poznáte, jak velký pozitivní vliv na Vaše tělo mají. V meziobratlových ploténkách začne správně probíhat metabolismus a Vaše záda budou opět pružná a silná.

Pokračujte ve čtení článku na další stránce

1
2

Líbil se vám článek?

Tisk
CVIČENÍ

Zapomeňte na posilovny a kolektivní cvičení. Zlepšit svou kondici a…

Štíhlí bychom chtěli být všichni – ale se cvičením je občas problém. Pokud patříte mezi ty, kterým se nechce oblékat…
CVIČENÍ

Dal na rady ostatních a odmítl operaci. Rozhodl se, že…

Zdravotní problémy trápí lidstvo odnepaměti. Téměř každý z nás se několikrát za život potká s nějakou zdravotní obtíží, která ho většinou dovede…
CVIČENÍ

Chcete mít dokonalou postavu? Pokud ano, budete překvapeni, jaké cviky…

Každý, kdo se někdy v životě pokoušel shodit přebytečné kilogramy, nám dá jistě za pravdu, že horší úkol snad není. Tělo…
Posilování - podložka
CVIČENÍ

Jakou podložku na cvičení koupit, a k čemu všemu se…

Zejména při domácím cvičení je podložka nepostradatelná. Otlačit si kolena o tvrdou podlahu nebo cítit v pánvi každý sedleh dvakrát…
CVIČENÍ

Máte problémy s krčním obratlem, což vám způsobuje mnoho bolestí…

Sedavý způsob života, jako je práce v kanceláří, sledování televize, kontrolování mobilního telefonu – to vše vede k různým populačním nemocem. Když…
CVIČENÍ

Problémy se zády a jejich časté bolesti jsou známou civilizační…

Bolesti v zádech a krku se proměnily v novou epidemii 21. století. Zpravidla jsou způsobeny špatným držením těla a dlouhodobým…