Trápí vás kýla? Může postihovat celou řadu částí vašeho těla. Pokud se obáváte lékařského vyšetření, nebo chcete myslet na prevenci, nepomůže vám medikace, ale cvičení. Jaké cviky jsou ty nejlepší? Podívejte se! -
Menu

Trápí vás kýla? Může postihovat celou řadu částí vašeho těla. Pokud se obáváte lékařského vyšetření, nebo chcete myslet na prevenci, nepomůže vám medikace, ale cvičení. Jaké cviky jsou ty nejlepší? Podívejte se!

Lékaři už jsou na tyto praktiky lidí celkem zvyklí. Poměrně často předepisují léky proti bolesti nebo píchají injekce. Každopádně je jistě trápí fakt, že lidé pro své zdraví dělají čím dál méně. Pilulky a injekce totiž uleví od bolesti, ale z dlouhodobého hlediska je tento způsob řešení velmi nevhodný. Léky sice zmírní bolesti a člověku se uleví, nicméně tím se problém jen oddaluje a zároveň zhoršuje. Mnohem lepší je pravidelná prevence, třeba ve formě jednoduchých cvičení.

Vše začíná u Vás

Chcete-li od života získat to nejlepší, je nejdůležitější začít pečovat o své zdraví. Zdraví máme jenom jedno a budeme-li s láskou o své tělo pečovat, jistě se nám to pozitivně vrátí. Jednou z hlavních zásad péče o zdraví je právě pravidelný pohyb. Pohybovat se dá různými způsoby (sport, procházky, cvičení aj.). Důležitá je ovšem pravidelnost, disciplína a touha být zdravý.

Následující cvičení jsou jednoduchá a zvládne je opravdu každý. Jediné, co k tomu potřebujete, je trocha prostoru, podložka a zhruba 15 minut denně. Cvičení provádějte ráno po probuzení nebo k večeru po náročném dni, neboť cviky mohou působit také relaxačně. Samozřejmě lze cviky provádět i kdykoliv během dne.

Kýla páteře

První cvičení je zaměřeno na kýlu páteře. Zaujměte výchozí pozici: lehněte si břichem na podložku, lehce roztáhněte nohy do úhlu 30° a ruce složte v zámek za zády. S nádechem zvedněte pravou nohu a hlavu s horní částí trupu, s výdechem se vraťte do výchozí pozice. Stejný postup opakujte pro levou nohu. Cvičení zkuste 50x pro každou nohu.

Druhým cvičením na kýlu páteře je následující. Lehněte si opět na břicho, ruce složte v zámek a dejte za hlavu, tak aby lokty směřovaly do stran. Nohy rozložte do úhlu 30° ať v nich máte oporu. S nádechem zvedněte hrudník z podlahy, při čemž namáhejte lehce břišní svaly. S výdechem se vraťte do výchozí pozice. Zkuste tento postup alespoň 50x opakovat.

Bederní kýla

Lehněte si opět břichem na zem, nohy rozložte do úhlu 30° a dlaněmi se zapřete o podložku v úrovni hrudníku. S nádechem zkuste zvedat hrudník (ohnout se v pase) tak, aby se pánev stále dotýkala podlahy. Vytáhněte hlavu a lopatky co nejvíce. V této pozici vydržte 1-2 minuty. S výdechem se vraťte do výchozí pozice. Při správném provádění by se Vám měli napínat svaly, které se postupně stanou mnohem pružnější.

Další cvičení je následující. Klekněte si na kolena a posaďte se na paty. Ruce složte v zámek a dejte za hlavu. S výdechem se pomalu předklánějte dopředu, dokud se Vaše čelo nedotkne kolen. Během toho by měli být zatěžovány břišní svaly a záda by se měla natahovat. Vydržte v této pozici 3-4 minuty. Je pravděpodobné, že na začátku se Vám nepodaří dotknout se hned kolen. V tom případě se předkloňte jen do té míry, do jaké je Vám to příjemné.

Další a poslední cvičení je následující. Lehněte si opět na břicho a nohy dejte do úhlu 30°. před sebe natáhněte pravou ruku a levou ruku natáhněte kolmo do strany. S nádechem se otočte k levé ruce a zvedněte ji nahoru o téměř 90° tak, aby se přitom nezvedaly nohy od země. Stejný postup opakujte i pro druhou ruku.

Pravidelností ke zdraví

Budete-li tato uvedená cvičení praktikovat pravidelně každý den, nebo aspoň párkrát do týdne, brzy sami poznáte, jak velký pozitivní vliv na Vaše tělo mají. V meziobratlových ploténkách začne správně probíhat metabolismus a Vaše záda budou opět pružná a silná.

Pokračujte ve čtení článku na další stránce

1
2

Líbil se vám článek?

Tisk
CVIČENÍ

Problémy se zády a jejich časté bolesti jsou známou civilizační…

Bolesti v zádech a krku se proměnily v novou epidemii 21. století. Zpravidla jsou způsobeny špatným držením těla a dlouhodobým…
CVIČENÍ

Žádné léky, ani žádné chirurgické zákroky. Na bolesti páteře platí…

Bolesti páteře nejsou nic pěkného. Je to bolest, která se často nedá vydržet a ještě horší to je v případě, když…
CVIČENÍ

Problémy s páteří mohou být minulostí. Stačí znát tyto revoluční…

Pokud vás ještě nikdy nebolela záda, pak patříte takřka k ohrožené skupině lidí. Normální totiž dnes je, že téměř každý člověk…
CVIČENÍ

Ani léky, ani jídlo, ani změna životního stylu. Nic z toho…

Chcete být zdraví? Na internetu najdete celou řadu různých „zaručených“ receptů, jak na to. Mohou se týkat jídla, životního stylu,…
CVIČENÍ

Druhá brada, povislá kůže na krku, málo napnutá pleť a…

Každá žena chce být krásná. Bohužel s postupem času se mohou objevovat problémy s kůží. Ta už nemusí být tak pružná, což…
CVIČENÍ

Bolí Vás často záda? Zapomeňte na prášky, injekce a jiné…

Žijeme v době, ve které čím dál častěji, zapomínáme na pohyb, a sedavý způsob života se stává životním stylem většiny populace.…