Trápí vás kýla? Může postihovat celou řadu částí vašeho těla. Pokud se obáváte lékařského vyšetření, nebo chcete myslet na prevenci, nepomůže vám medikace, ale cvičení. Jaké cviky jsou ty nejlepší? Podívejte se!

Kýla meziobratlových plotének, je problém, který postihuje čím dál větší množství populace. Podle lékařů se jedná o poměrně mladý zdravotní problém, kterým trpí dokonce i sedmnáctiletá mládež. Je to způsobeno především tím, že v současné moderní době jsme zlenivěli a téměř se nehýbeme. Vznikají z toho nejrůznější zdravotní problémy, které se posléze hůře napravují. A přitom by stačilo se každý na chvíli protáhnout, jít se projít nebo si lehce zacvičit. Právě pro ty, kteří pohybu moc nedají, existuje komplex jednoduchých cvičení, které dokážou pomoci předejít bolestem zad a kýly.

Nedostatečný pohyb mladých

Konkrétně mládež je v dnešní době na tom opravdu špatně. Mladí dojdou ze školy, napíší úkoly, a místo toho, aby vyběhli ven, zasednou k počítači a prosedí u něj zbytek dne. Navíc u toho sedí takovým způsobem, že si mohou do budoucna vážně poškodit organismus. Nicméně není potřeba být naplno skeptičtí. Jsou i lidé, kteří dávají přednost pohybu před lenošením u televize a PC. Každopádně problémy se zády a kýlou mohou začít právě už v mládí díky nedostatečnému pohybu.

Příčiny vzniku

Většina problémů s kýlou přichází nicméně až ve zralém věku. Po 30.roce života se riziko kýly podstatně a dramaticky zvyšuje. Mezi hlavní příčiny v tomto případě patří:

Čtěte také: Vypěstujte si nádherné pokojové rostliny, které vám bude každý závidět. Výsledek není spojený s kupovanou chemií, ale naopak přírodními hnojivy, které prospívají každé rostlině. Která hnojiva jsou nej?

  • sedavá práce a sedavý způsob života
  • špatné držení těla
  • nadváha

K dalším příčinám lze také zařadit podchlazení či kouření, spojené s nezdravým životním stylem. Faktorů může být samozřejmě mnohem více, nicméně tyto patří k těm nejzásadnějším.

Injekce to nevyřeší

Zlenivělost dnešní doby může potvrdit také fakt, že drtivá většina lidí dává přednost lékům ihned jakmile pocítí první příznaky bolesti. Většinou je to řešeno:

  • pilulkami proti bolesti
  • injekcemi (obstřiky)

Lékaři už jsou na tyto praktiky lidí celkem zvyklí. Poměrně často předepisují léky proti bolesti nebo píchají injekce. Každopádně je jistě trápí fakt, že lidé pro své zdraví dělají čím dál méně. Pilulky a injekce totiž uleví od bolesti, ale z dlouhodobého hlediska je tento způsob řešení velmi nevhodný. Léky sice zmírní bolesti a člověku se uleví, nicméně tím se problém jen oddaluje a zároveň zhoršuje. Mnohem lepší je pravidelná prevence, třeba ve formě jednoduchých cvičení.

Vše začíná u Vás

Chcete-li od života získat to nejlepší, je nejdůležitější začít pečovat o své zdraví. Zdraví máme jenom jedno a budeme-li s láskou o své tělo pečovat, jistě se nám to pozitivně vrátí. Jednou z hlavních zásad péče o zdraví je právě pravidelný pohyb. Pohybovat se dá různými způsoby (sport, procházky, cvičení aj.). Důležitá je ovšem pravidelnost, disciplína a touha být zdravý.

Následující cvičení jsou jednoduchá a zvládne je opravdu každý. Jediné, co k tomu potřebujete, je trocha prostoru, podložka a zhruba 15 minut denně. Cvičení provádějte ráno po probuzení nebo k večeru po náročném dni, neboť cviky mohou působit také relaxačně. Samozřejmě lze cviky provádět i kdykoliv během dne.

Kýla páteře

První cvičení je zaměřeno na kýlu páteře. Zaujměte výchozí pozici: lehněte si břichem na podložku, lehce roztáhněte nohy do úhlu 30° a ruce složte v zámek za zády. S nádechem zvedněte pravou nohu a hlavu s horní částí trupu, s výdechem se vraťte do výchozí pozice. Stejný postup opakujte pro levou nohu. Cvičení zkuste 50x pro každou nohu.

Druhým cvičením na kýlu páteře je následující. Lehněte si opět na břicho, ruce složte v zámek a dejte za hlavu, tak aby lokty směřovaly do stran. Nohy rozložte do úhlu 30° ať v nich máte oporu. S nádechem zvedněte hrudník z podlahy, při čemž namáhejte lehce břišní svaly. S výdechem se vraťte do výchozí pozice. Zkuste tento postup alespoň 50x opakovat.

Bederní kýla

Lehněte si opět břichem na zem, nohy rozložte do úhlu 30° a dlaněmi se zapřete o podložku v úrovni hrudníku. S nádechem zkuste zvedat hrudník (ohnout se v pase) tak, aby se pánev stále dotýkala podlahy. Vytáhněte hlavu a lopatky co nejvíce. V této pozici vydržte 1-2 minuty. S výdechem se vraťte do výchozí pozice. Při správném provádění by se Vám měli napínat svaly, které se postupně stanou mnohem pružnější.

Další cvičení je následující. Klekněte si na kolena a posaďte se na paty. Ruce složte v zámek a dejte za hlavu. S výdechem se pomalu předklánějte dopředu, dokud se Vaše čelo nedotkne kolen. Během toho by měli být zatěžovány břišní svaly a záda by se měla natahovat. Vydržte v této pozici 3-4 minuty. Je pravděpodobné, že na začátku se Vám nepodaří dotknout se hned kolen. V tom případě se předkloňte jen do té míry, do jaké je Vám to příjemné.

Další a poslední cvičení je následující. Lehněte si opět na břicho a nohy dejte do úhlu 30°. před sebe natáhněte pravou ruku a levou ruku natáhněte kolmo do strany. S nádechem se otočte k levé ruce a zvedněte ji nahoru o téměř 90° tak, aby se přitom nezvedaly nohy od země. Stejný postup opakujte i pro druhou ruku.

Pravidelností ke zdraví

Budete-li tato uvedená cvičení praktikovat pravidelně každý den, nebo aspoň párkrát do týdne, brzy sami poznáte, jak velký pozitivní vliv na Vaše tělo mají. V meziobratlových ploténkách začne správně probíhat metabolismus a Vaše záda budou opět pružná a silná.