Trápí vás stařecké pigmentové skvrny? Víme, jak na ně!

Nepříliš estetické žlutohnědé pigmentové skvrny jsou přirozeným projevem stárnutí. Na lidské kůži se obvykle začínají objevovat mezi čtyřicátým a padesátým rokem, ale za určitých okolností můžete jejich vznik oddálit i o jednu dekádu. A můžete také zmírnit jejich výraznost, pokud se u vás již projevily. V našem dnešním článku se dočtete, jak na to.

Reklama

Za všechno může melanin

Pigmentové skvrny se obvykle vyskytují na těch částech pokožky, které jsou nejvíce vystaveny slunečnímu záření. Proto jimi Skandinávci trpí o poznání méně než třeba lidé z jižní Evropy. Skvrny jsou projevem hyperpigmentace, tedy nadměrné produkce melaninového pigmentu. Ten se navíc postupe času tvoří stále méně rovnoměrně, a tak namísto souvislého odstínu vznikají menší či větší skvrnky.

Prevence vzniku pigmentových skvrn

Primární faktory, které ovlivňují vznik pigmentových skvrn, jsou dva. S genetickými predispozicemi nic nenaděláte, pokud mají vaši rodiče a prarodiče výrazné pigmentové skvrny, pravděpodobně dříve či později postihnou také vás. Zmírnit jejich velikost a zesvětlit odstín však můžete, pokud se budete o svou pleť náležitě starat. Zejména v létě, ale třeba také na horách, kde je vaše pokožka vystavena silnému přímému slunci, byste se měli chránit opalovacím krémem. Pokožku je také dobré pravidelně ošetřovat zvlhčovacím krémem.

Péče o pleť ve stáří

Pokud už vás pigmentové skvrny postihly, neklesejte na mysli. Nikdy už úplně nezmizí, snad jedině kdybyste podstoupili nějakou náročnou operaci, ale při vhodné péči je můžete zesvětlit tak, že nebudou nijak výrazné. K tomu se hodí přípravky, které obsahují některé z těchto látek:

Reklama
  • Kyselina kojová, která působí jako přirozený inhibitor melaninu
  • Kyselina glykonová, kterou používají dermatologové při chemickém peelingu, a kterou naleznete v hyperpigmentačních krémech
  • Vitamín C a jeho deriváty
Reklama