Trpíte Vy, nebo Vaši nejbližší žlučníkovými záchvaty? Zde je vše, co byste měli vědět o Žlučníkové dietě!

Hezky po pořádku! K čemu je dobrý žlučník?! Pokud jste se alespoň na chvíli nedostavili na hodinu biologie, je to orgán, který uchovává a uvolňuje žluči do tenkého střeva, což Vám pomáhá absorbovat živiny v potravinách. Ale pokud má Váš žlučník příliš mnoho žluči, trávicí tekutina může ztuhnout na malé kousky nazývané žlučové kameny.

Některé rizikové faktory tohoto potenciálně bolestivého stavu pocházejí z toho, co jíte. Obezita, významná a rychlá změna hmotnosti, a strava bohatá na zpracované potraviny, to vše může zvýšit Vaše šance na žlučníkový záchvat.

Čtěte také: Už jste zkoušeli zeleninové muffiny? Že ne? Tak na co ještě čekáte, tato skvělé mňamka se bude skvěle hodit jako odpolední svačinka.

[hana-code-insert name=’google‘ /]Spousta lidí má žlučové kameny a přitom o nich ani neví, ale jakmile dojde k příznakům, jako je bolest břicha, horečka, nevolnost a zvracení, je pravděpodobné, že budete muset k lekáři a podstoupit laparoskopickou cholecystektomii. Ačkoliv ve skutečnosti žlučník nepotřebujete, stále můžete provést zvládnutelné změny ve svém životním stylu, abyste zabránili případné bolesti a operaci.

Čemu bych se měla vyhnout?

Kontaktujte svého doktora a zjistěte, zda spadáte do rizikové kategorie. Pokud jste obézní, první krokem pro Vás je zhubnout. Mějte však na paměti, že skokové hubnutí může zvýšit Vaše šance o to více. Udržování zdravé váhy však sníží riziko žlučníkových záchvatů a dalších chronických onemocnění, jako jsou srdeční onemocnění, cukrovka a některé druhy rakoviny.

Dále se snažte omezit zdroje potravin s vysokým obsahem nasycených tuků a přidaného cukru, včetně smažených potravin, cukrovinek, pečiva, sladkých nápojů, másla, červeného a zpracovaného masa a mastného fast foodu. Kontrolujte štítky z důvodu skrytých sladidel, které můžete nalézt zpravidla v jogurtu, müsli a dokonce i v pečivu. Snažte se zcela vyloučit z Vaší stravy hydrogenované oleje.

Co bych měla jíst?

Co se týče toho, co byste měli jíst, výzkum podporuje podporu rostlinné diety ve středomořském stylu. Je plná vlákniny a má nízký obsah nasycených tuků a přidaného cukru. Nabídka je také plná antioxidantů, vitaminů B, vlákniny, vápníku, draslíku a hořčíku, jež mohou také snížit riziko vzniku žlučových kamenů a dalších onemocnění.

Vzhledem k tomu, že chronická dehydratace může také zvýšit Vaše šance, pít hodně vody může také pomoci. Naštěstí, „zůstat hydratovaný“ může zahrnovat i mírnou konzumaci alkoholu! Výzkum spojuje pravidelné pití vína (jedna sklenice denně pro ženy, dvě pro muže) se sníženým rizikem žlučových kamenů. Také byste měli vyměňovat sladké nápoje, jako je džus a slazené minerálky za čistou neperlivou vodu či neslazený čaj.

[hana-code-insert name=’Dole‘ /]Zde jsou další potraviny, které by měly být součástí Vaší stravy:

  • Zelenina a ovoce (všeho druhu)
  • 100 % obiloviny: pšenici, oves, bulgur, pohanku, žito, proso, cirok a amarant
  • Luštěniny: fazole, čočku, cizrnu a hrách

Co se týče bílkovin a lepších tuků, měli byste do své stravy zahrnout:

  • Drůbež, vepřové maso a kusy hovězího masa
  • Plody moře
  • Tofu
  • Nízkotučné mléčné výrobky a vejce
  • Oleje na vaření: ořechy, olivy, semínka, avokádo a sóju
  • Ořechy a semena: arašídy, mandle, kešu, pistácie, pekanové ořechy, vlašské ořechy, chia semínka, mletá lněná semínka

Mějte na paměti! Nejzdravější stravovací plány nezahrnují deprivaci. Neustálé omezování Vám může v dlouhodobém výhledu jen uškodit! Vychutnávání si něčeho drobného každý den (asi 200 kalorií) Vám pomůže udržet spokojenost a odvrátit nutkání nekontrolovaně jíst nezdravé potraviny.