Tuto bylinu bystě měli pěstovat nejenom na zahradě, ale i doma. Kromě toho, že krásně voní má i mnoho zdraví prospěšných vlastností. O jaký přírodní zázrak se jedná a co dokáže udělat s vaším zdravím? -
Menu

Tuto bylinu bystě měli pěstovat nejenom na zahradě, ale i doma. Kromě toho, že krásně voní má i mnoho zdraví prospěšných vlastností. O jaký přírodní zázrak se jedná a co dokáže udělat s vaším zdravím?

Šalvěj, malá nenápadná bylinka, která byla v minulosti mnohými považovaná za všelék, protože se od nepaměti používala při nejrůznějších zdravotních potížích. O jejích účincích svědčí i několik lidových rčení, ve kterých se její jméno objevuje, například Proč by měl člověk zemřít, když v zahradě roste šalvěj či Ten, kdo chce na věky žíti, musí šalvěj v květnu jísti. Dnes na základě mnohých studií víme, že všelékem úplně není, ale její blahodárné účinky jsou při některých problémech využívány dodnes.

Šalvěj jako lék

Pozitivní účinky šalvěje byly prokázány především při potížích s přílišným pocením, a to zejména v noci. Vzhledem k této vlastnosti ji dnes můžeme najít jako účinnou složku některých antiperspirantů, ale pocení zabraňuje i pravidelná konzumace šalvějového čaje. Dalším účinkem šalvěje je hubení poměrně širokého spektra nejrůznějších bakterií, má silné desinfekční a hojivé účinky. Proto se používá například při bolesti v krku, angíně, laryngitidě či dalších zánětech v ústní dutině, jako jsou afty či záněty dásní, ale také k ošetření drobných ranek kdekoli na těle. V neposlední řadě má šalvěj uklidňující účinky na hladké svalstvo a z tohoto důvodu se využívá například ke zmírnění ženských problémů s dělohou, ale i při bolestivé menstruaci či potížích spojených s menopauzou. Pozitivní účinky má i při zažívacích problémech, pomáhá při nadměrné plynatosti i podrážděném žaludku. Diabetikům rovněž pomáhá snížit hladinu cukru v krvi.

Nejnovější poznatky

Poměrně nedávno se šalvěj začala úspěšně využívat i při nejrůznějších potížích spojených s nervovou soustavou. Pomáhá při úzkostech a depresích, celkově harmonizuje nervový systém, a tím posiluje naši psychiku. Zároveň stimuluje činnost mozku, používá se proto i při senilitě či Alzheimerově chorobě. Laboratorní studie navíc potvrdily, že šalvěj obsahuje antioxidanty, které chrání stěny buněk před poškozením, což činí z šalvěje účinný prostředek i při nejrůznějších kožních potížích, ekzémech, lupence či alergiích.

Šalvěj by se obecně neměla vnitřně používat dlouhodobě bez přestávek, protože poté se může pro náš organismus stát toxickou, obsahuje totiž jedovaté silice, které se sice ve velké míře horkem zničí, ale ne zcela. Šalvěji by se obecně měli vyhnout těhotné a kojící ženy, lidé trpící záněty ledvin a také epileptici.

Pokračujte ve čtení článku na další stránce

1
2
Tisk
Nezařazené

DNES ŽIVĚ: Tragická nehoda se stala osudovou v jejich životech,…

Život nám uštědřit hodně nepříjemné zprávy, na které mnohdy nejsme vůbec připraveni. Je to velmi náročné občas zjistit, že ne…
Nezařazené

Zhubnout 1kg každých 48 hodin: Tento lahodný citronový elixír bojuje…

Léto se blíží, a proto se mnoho lidí snaží dostat se znovu do formy, aby se za sebe a své…
Nezařazené

Zhubnout až 23 kg za 54 dní: Tento citronový elixír…

Léto klepe na dveře, a proto se mnoho lidí snaží dostat opět do formy. Posilovny jsou plné, parky jsou plné…
Nezařazené

Soused začal na zahradě kopat jámu a do ní dávat…

Čerstvá zelenina je základem každého dobrého a zdravého jídla. Chcete-li žít zdravě, je nutné zařadit do svého jídelníčku více zeleniny,…
Nezařazené

Zbavte se 98,9% pesticidů a chemie z ovoce a zeleniny…

Léto je za dveřmi a jaro je tu stále s námi. Tato období přímo svádí k tomu, abychom baštili více zeleniny a…
Nezařazené

Zde je důvod, proč byste měli začít sázet hřebíček do…

Jistě jste si už všimli, že kolem nás poletuje čím dál více hmyzu, který umí být mnohdy velmi otravný. Bude…