Tuto sobotu přibylo 3955 nakažených

Podle nejnovějších údajů ministerstva zdravotnictví se celkový počet úmrtí zvýšil na 25 874. Březen byl nejtragičtějším měsícem epidemie a bylo si vyžádáno více než 5 000 životů. Od 1. března zaznamenala Česká republika první infekci koronaviry v loňském roce, dosud bylo potvrzeno více než půl milionu případů covid-19 a 1,3 milionu lidí s pozitivním testem se z této choroby uzdravilo. Potvrzený počet obětí této infekce je téměř 26 000, přičemž tento měsíc zemřelo 5 071. Pokud jde o oběti, březen překonal nejhorší období v listopadu loňského roku, během kterého zemřelo 4 974 infikovaných lidí.

I když počet hospitalizací podle předpisů ministerstva zdravotnictví klesá, zátěž nemocnic je ve skutečnosti mnohem vyšší. Statistiky nezahrnují pacienty, kteří byli negativní, ale přesto musí být hospitalizováni. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí zveřejní informace o volné kapacitě lůžek a vybavení jednotek intenzivní péče. Zástupci vlády uvedli, že za účelem významného omezení omezení musí být počet hospitalizovaných pacientů, kteří dostávají kooperativní lékařskou péči, snížen na přibližně 3 000. Rizikové skóre protiepidemického systému PES se zatím zvýšilo o tři body na 99%. Index tedy odpovídá třetí z pěti úrovní připravenosti, ale vláda již tento systém nesleduje. Ukazuje, kolik pozitivně bylo člověku testováno na infikování reprodukčního čísla jiných lidí, které se mírně zvýšilo z 0,79 na 0,8.

Další ukazatele se mírně zlepšily, například počet nových případů na 100 000 obyvatel, průměr infekcí u starších osob každé dva týdny a podíl pozitivních pacientů, jejichž infekce se vyskytuje pouze v nemocnici. Očekává se, že se systém PES změní před Velikonocemi. Standardem bude mimo jiné počet nových pacientů na 100 000 obyvatel a procento pozitivních testů covid-19. Infekce jsou nejčastější v České Lípě Tato infekce je nyní v České Lípě nejrozšířenější, přičemž 781 nových potvrzených případů na 100 000 obyvatel se minulý týden zvýšilo. Naopak nejméně utrpěla oblast Sheb, která byla na začátku roku jednou z nejvíce zasažených oblastí v zemi – nyní je nakaženo 85 lidí na 100 000 obyvatel za týden. Očkování proti COVID-19, které v České republice začalo před čtvrtletím, zpomalilo vysokou úmrtnost a snížilo počet závažných onemocnění. Od sobotní noci dostalo v zemi 10,7 milionu lidí alespoň jednu dávku vakcíny 11,21 milionu lidí a téměř 440 000 z nich vakcínu potřebovalo.

Čtěte také: Zákon o „sňatcích pro všechny“ byl schválen! Další krok k tolerantní společnosti!

O víkendech se počet potvrzených případů COVID pravidelně významně snižuje, což souvisí s poklesem počtu testů. V sobotu bylo provedeno více než 32 000 testů na antigen, zatímco ve všední dny bylo provedeno 100 000 až 200 000. Více než 12 000 laboratoří provedlo spolehlivější testy PCR, několikrát ve všední dny. Například v takzvaných diagnostických indikacích, když jsou vyšetřováni lidé, kteří již projevili příznaky, je pozitivní míra přibližně 28%, což je přibližně stejná hodnota jako předchozí den a týden. Mezi testovanými epidemiologickými ukazateli, například proto, že mohou být v kontaktu s nakaženou osobou a tato osoba byla testována, byl podíl lidí pozitivních tento týden a minulou sobotu asi 15%. U testů prováděných z preventivních důvodů (což představuje drtivou většinu vzorků) činila pozitivní míra 1,7%, podobně jako před týdnem, zatímco index byl během pracovního dne, který týden ukončil, méně než 1%.