Lipomy jsou vlastně nezhoubné nádory vytvořené pod kůží z tukové tkáně. Mohou se objevovat na různých částech těla, často se objevují v oblasti očních víček, na zádech, hýždích, stehnech a v podpaží. Někteří lékaři se domnívají, že se lipomy tvoří na místech, kde došlo k nějakému traumatu tkáně, například tam, kde se vám kdysi po úderu vytvořila větší modřina. Často jsou zjištěny i dědičné predispozice.
Lipomy rostou velmi pomalu a často si jich člověk všimne až po mnoha letech. Pokud se vám takovéto tukové bulky tvoří, měli byste jako první navštívit svého lékaře. Benigní lipom je pružný a měkký, většinou je nebolestivý. I tak by měl ale každou bulku navíc zkontrolovat lékař. Dají se poměrně snadno odstranit chirurgicky. V tomto článku vám ale představíme několik babských rad, jak s lipomy bojovat doma.
Babské rady pro boj s lipomy
Tyto rady můžete vyzkoušet postupně a sledovat, která z nich vám opravdu pomohla.
- Obklady z vepřového sádla
Vytvořte si mast z jedné lžičky sádla a jedné lžičky strouhaného česneku. Naneste ji na gázu a tu přikládejte na lipom jako obklad.
- Kaštanová mast
V mlýnku na maso rozemelte 5 kaštanů, několik listů aloe vera a přidejte lžíci medu. Mast nanášejte pravidelně na lipom.
- Skořice užívaná vnitřně
Pokud máte lipom na místě, kam se nedá aplikovat obklad nebo mast, zkuste vnitřní léčbu. Jezte lžičku mleté skořice denně. Samotnou skořici těžko spolknete, proto ji přidejte například do ovocné šťávy. Tepelně neupravujte!
- Kurkuma
Doporučují se i další byliny a koření, jako kurkuma nebo šalvěj. Kurkumu můžete užívat vnitřně nebo z ní vyrobit mast – vytvořte pastu z kurkumy a lněného octa, namažte ji na lipom, přikryjte gázou a nechejte působit přes noc. Opakujte pravidelně.
Pokud některá z těchto medicín zapůsobí, lipom se pod kůží rozpustí a zůstane po něm ranka, která se brzy zahojí.
Hledejte důvod, proč se vám lipomy tvoří
Nadměrná tvorba lipomů často značí nějaký závažnější problém uvnitř těla. Nejčastěji nadměrnou tvorbou lipomů trpí obézní lidé a lidé se sníženou imunitou. Na svůj zdravotní stav byste měli nahlížet komplexně – nejdůležitější je zdravá strava, pitný režim a dostatek pohybu. Vyhýbejte se umělým sladidlům, uměle dochucovaným potravinám a prefabrikátům.