Tvrdá rána pro pašeračku Terezu: odvolací soud se vydal toto rozhodnutí, co se bude dít dál?

Už jsou to dva roky od okamžiku, kdy celnici na letišti v pakistánském městě Láhaur zadrželi Češku Terezu Hlůšovou s devíti kilogramy heroinu. Vloni v březnu ji pákistánský soud za pašování drog vyměřil trest osm let a osm měsíců. Pašeračka však nadále věřila, že rozhodnutí soudu není konečné a že se vše dá ještě změnit. Teď se ale zdá, že všechny naděje byly marné.

Co se stalo?

Mladá žena byla zadržena celníky a příslušníci protidrogové jednotky poté, co v jejím kufru našli devět kilogramů drogy. Česka nejprve jakoukoli vinu odmítala a tvrdila, že o žádných drogách nevěděla, svou výpověď pak ještě několikrát změnila, ale nadále tvrdí, že je nevinná. Trest více než osm a půl roku vězení, který ji soud za pašování drog do Spojených arabských emirátů uložil, byl ještě doplněn pokutou ve výši 113 000 pákistánských rupií, což je odpovídá přibližně 18 000 korunám. Tereza Hlůšová se proti rozsudku odvolala k vrchnímu soudu v Láhauru. A právě tento týden měl vrchní soud její odvolání projednávat. 

Poslední naděje

Pašeračku měli u soudu obhajovat její dva právní zástupci Asghar Dogar a Saifur Rahman, soud jim ale k jakékoli obhajobě nedal možnost. Soudci vrchního soudu totiž v ten samý den projednávali ještě dalších pět případů, které trvaly velmi dlouho, a tak dříve, než přišel na řadu případ Terezy Hlůšové, bylo zasedání odvolacího senátu ukončeno. Soudce k projednání případu nepřesvědčila ani přítomnost českého honorárního konzula, který se k zasedání také dostavil, a následně dokonce navštívil zadrženou ve věznici.

Čtěte také: Přečtení tohoto článku Vám zabere jen 2 minuty, ale myšlení změní natrvalo. Obětujte kousek času a přečtěte si tento příběh.

Vzhledem k tomu, že nebyl stanoven žádný termín na další projednání případu, se zdá, že případné propuštění, o kterém Tereza Hlůšová snila, je více než v nedohlednu. Pákistánské soudy jsou totiž známé svou pomalostí. Možné není ani vykonání trestu odnětí svobody v České republice, o kterém Česka také uvažovala, neboť v současné době neexistuje mezi Pákistánem a naším státem žádná smlouva o předávání k výkonu trestu, kterou Pákistán na základě svého právního řádu potřebuje.

Češi a pašování drog

I když se trest osm let a osm měsíců zdá dlouhý, mnoho Čechů bylo za pašování drog odsouzeno na mnohem delší dobu, a to za množství menší, než bylo objeveno v kufru Terezy Hlůšové. Například Čech zadržený na letišti na Bermudách s necelými třemi kilogramy heroinu byl odsouzen na třicet let. Podobně dlouhý trest dvacet sedm let dostali dva čeští důchodci, kteří pašovali drogy v Hongkongu. Nejdelší trest byl udělen v polovině devadesátých let nezávisle na sobě dvěma Čechům, kteří pašovali heroin v Thajsku. Oba byli posláni do vězení na padesát let. Po několika letech ale byli z Thajska převezeni do české věznice a na základě amnestie jim byl trest zkrácen přibližně na třetinu.