Udělejte z balkonu mini zahradu, je to jednoduché a krásné

Pokud máte pouze malý prostor, možná jste místem omezení, ale rozhodně ne co se týče fantazie. I balkon lze vyzdobit a vytvořit z něj malou zahrádku. Chce to jen nápad a šikovnost, a také chuť pěstovat rostlin. Panelákový balkon? Možná trochu zavádějící označení, nemyslíte? Jedná se o předsazenou konstrukci panelákového domu, která ale nemusí být nudná a pouze pro mokré prádlo. Typický balkon je i takzvaná lodžie, která je ohraničena plnými stěnami a s tou lze provádět učiněné zázraky.

Než začnete

Než začnete, vše si řádně naplánujte. Také určete to, kam a jaké rostliny umístíte. Krásné sukulenty jistě porostou na zábradlí či na parapetu, ale jistě nechcete, aby vaše exponáty padaly kolemjdoucím na hlavu. Na balkoně je také nutné věnovat pozornost tomu, že se jedná o místo odpočinku a nebudete na něm sedět jen vy, ale jistě i vaši blízcí. Takže zaprvé bezpečnost, aby na sebe dítě nestrhlo žádný květináč, a za druhé promyšlené uložení květin a šetření prostoru.

Druhý aspekt

Také je třeba si uvědomit, do čeho vaše květiny zasadíte. Můžete využít dřevěné, ale i plastové truhlíky, nebo háky na zeď, do kterých posadíte květináče. Pokud budete pěstovat bylinky, ideální bude, pokud je zavěsíte na slunnou zeď. Dále je také třeba myslet na to, že přebytečná voda bude stékat z květináčů. Pokud nechcete zničit zeď, je možné na ni nalepit nepromokavou tapetu s vzory přírody.

Čtěte také: Skořápky? Sbírejte je přes zimu, na jaře najdou využití na zahradě!

Také hlídejte květináče, aby všechny měly drenážní otvory a voda mohla odtékat. Pokud by otvory neměly, kořeny by mohly začít zahnívat a rostliny by vám umíraly. Krásné je například použití starých kovových konvic, do kterých zasadíte rostliny, staré gumáčky v jedné barvě, plechovky a mnoho jiných krásných a kreativních dekorací.

Výzdoba

Pro pocit soukromí je možné na zábradlí umístit popínavé rostliny, které zakryjí škvíry mezi zábradlím, a dokonce některé z nich odpudí komáry. Můžete použít i kobereček a krásnou malou lavici s polštářem. V hobby obchodech zase můžete sehnat regály, které lze přišroubovat ke zdi, takže vám nezaberou podlahový prostor. Také dokonale vypadají závěsné květináče. A pokud máte krytou lodžii, můžete zkusit i nějakou krásnou podlahu, která se umísťuje například na terasy, vypadá úžasně.