Ischias neboli zánět sedacího nervu a s ním související úporné bolesti zad postihuje především starší generaci. Ischiatický nerv je nejdelší nerv v lidském těle, který vede od páteře k nohám. Jelikož je pro ně stále obtížnější snášet zátěž, postupem času dochází k jeho silné bolesti. Podle průzkumu ischias postihuje 4 z 10 lidí. Mezi běžné příznaky patří:

  • Otupělé nohy, které brní
  • Kolena jsou slabá a při pohybu se protáčí dozadu
  • Oblast zadních stehen a pasu začíná bolet

Cvičení jako prevence i podpůrná léčba

Ischias se může objevit i vlivem zvýšené námahy. Vždy se jedná o vážný problém, který je nutné řešit s lékařem. Ten nám pak doporučí vhodnou léčbu. Existují ale i cviky, které částečně od bolesti uleví. Jsou založené na jógových pohybech a lze je provádět i jako prevenci proti ischiasu. Cvičení může provádět kdokoliv a nepotřebujete k němu zvláštní vybavení.

Postavte si vedle sebe židli. Zvedněte jednu nohu a položte ji na židli, protilehlou rukou se dotkněte kolene. Boky držte rovně a horní část těla natáčejte ke straně. Takto zůstaňte půl minuty. Poté cvik opakujte s tím rozdílem, že trup otočíte na opačnou stranu. Pak vyměňte nohy.

U druhého cviku si budete potřebovat lehnout na zem. Nohy držte natažené, pak jedno koleno pokrčte a rukama ho přitáhněte co nejblíže k hrudi. Druhou nohu držte na zemi. Pak opakujte s druhou nohou.

Snaže se oblast protáhnout

Zůstaňte ležet na zemi a rozpažte ruce. Zvedněte kolena a otočte je na jednu stranu, snažte se je položit na podlahu. Zůstaňte v pozici jednu minutu, pak vystřídejte strany.

Další cvik je velmi podobný. Jednu nohu nechte nataženou, druhou ohněte v koleni. Položte ho přes nataženou nohu. Rukou na té samé straně pak koleno přitlačte k zemi, zatímco hlava bude otočená na opačnou stranu a lopatky na podlaze. Nohy vyměňte.

Další cvik probíhá vestoje. Levou nohou vykročte dopředu do mírného výpadu, jemně ohněte kolena. Spojte dlaně před hrudí a otočte tělem tak, abyste se pravým loktem z vnější strany dotkli levého stehna. Zůstaňte takto půl minuty, pak nohy prostřídejte.

U dalšího cviku se posaďte na podlahu. Hruď držte vzpřímeně, ohněte jednu nohu pod sebe na podlaze a druhou dejte přes ní. Otočte trupem v opačném směru, než v jakém je koleno vrchní nohy. Loktem se dotkněte stehna z vnější strany, druhou ruku položte na zem. Snažte se protáhnout spodní část zad. Pak nohy vyměňte.

Nahrbte se jako kočka

Možná si ještě ze školních let vzpomínáte na cvik zvaný „kočka“. Něco podobného vám také může pomoci od bolesti zad. Klekněte si na podlahu, nahrbte záda a zůstaňte tak po dobu deseti vteřin. Pak záda prohněte na opačnou stranu. Opět držte deset vteřin. Cviky opakujte alespoň dvě minuty.

Nakonec si odpočiňte v jógové pozici dítěte. Klekněte si na zem, předkloňte se a natáhněte ruce. Opřete se dlaněmi o podlahu a snažte se držet záda rovná. Měli byste se snažit vytáhnout se z kyčlí a pořádně protáhnout všechny svaly.

Sdílejte článek