Umíte rozlišit, který hmyzák vás kousnul? Poradíme vám, jak to poznat. Až odhalíte podobu pupínků, budete přesně vědět, co máte doma

S létem začíná i hmyzí sezóna. Během prázdnin nás pokouše tolik hmyzu, že bychom to ani neuměli spočítat. Zatímco některé kousance jsou naprosto bezpečné a bez vedlejších účinků, některý hmyz může svým kousnutím přivodit i velmi nepříjemné a závažné zdravotní komplikace. Podle druhu štípnutí můžete snadno poznat, který hmyz jej má na svědomí a podle toho posoudit, které zdravotní obtíže to u vás může vyvolat.

Reklama

Mravenci

Nejhorší jsou červení, známí také pod přízviskem ohniví. Jejich kousnutí totiž pálí jako oheň. Když mravenec štípne, vypustí do rány zvláštní toxin, který může způsobit silnou alergickou reakci. V našich zeměpisných šířkách se tento druh mravence naštěstí nevyskytuje.

Mravenci obecní, kterých je v našich domácích podmínkách nejvíce, nebývají nijak nebezpeční, a když už kousnou, obvykle štípanec bývá podobný jako komáří. Pokud ale člověk spadne do mraveniště a je pokousán hodně, může vzniknout alergická reakce nebo i šoková reakce organismu.

Kousnutí má podobu drobné tečky s vystouplým hrbolkem v místě vpichu.

Reklama

Blechy

Parazitický hmyz žijící zejména v srsti domácích mazlíčků mohou navzdory přesvědčení mnoha lidí pokousat i člověka. Jejich kousnutí je nebezpečné zejména proto, že blechy mohou přenášet celou řadu nejrůznějších nemocí, které jsou pro člověka nebezpečné. Bleší kousnutí bývá velmi podobné kousnutí komára, ale s tím rozdílem, že blecha zanechává několik kousanců vedle sebe. To je také nejlepší poznávací znamení. Kousnutí blechy bývá oteklé a nesnesitelně svědivé. Proto se člověk nedokáže bránit neustálému škrábání a tím se rána může snadno zanítit.

Klíště

Kousnutí klíštěte není bolestivé. Proto dokáže klíště vězet v kůži velmi dlouho bez povšimnutí. V místě přisátí klíštěte se objeví kruhové zarudnutí a po několika hodinách mohou vzniknout další doprovodné příznaky, jako jsou bolesti hlavy, zimnice, zvýšená teplota, slabost či citlivost vůči světlu.

Klíště je zapotřebí nalézt a odstranit co nejdříve. Pokud bylo přisáté dlouho bez povšimnutí, obecně se doporučuje raději vyhledat lékaře, aby vyloučil infekci některou z nebezpečných chorob, které tento parazitický hmyz přenáší.

Včely

Medonosky obvykle nejsou útočným tvorem, který by kousal lidi jen tak bez důvodu. Žihadlo je totiž stojí život. Občas se ale stane, že si člověk na včelu stoupne nebo klekne a píchnutí se nevyhne. To je provázeno ostrou bolestí a pálením a téměř okamžitě se na místě vpichu objevuje zduření a pupínek, z něhož vyčnívá žihadlo. Kolem zasažené oblasti se může objevit vyrážka a v extrémních případech se může spustit alergická reakce provázená otokem dýchacích cest, křečemi a v nejhorším případě vede i ke smrti.

Sršeň

Sršeň je opravdový hmyzí predátor, který pro člověka představuje reálné nebezpečí. Útočící sršeň je bojovník, který útočí i několikrát po sobě a žihadlo mu slouží jako zbraň, kterou neváhá použít. Tuto bojovou strategii používají k lovu potravy, a proto nemají problém svým jedem plýtvat.

Sršní bodnutí provází ostrá bolest, pálení, zarudnutí postižené oblasti a rozsáhlým otokem. Nejhorší reakce jsou při kousnutí v oblasti obličeje. Bez okamžité lékařské pomoci může být alergická reakce fatální a velmi reálně může ohrožovat život postiženého. Pokud pak na člověka zaútočí větší množství jedinců tohoto druhu, je nutné okamžitě volat sanitku.

Komáři

Komáří kousnutí je všem důvěrně známé. Široké vystouplé pupínky bez špičky provázené intenzivním svěděním zná nejspíš každý a ubránit se jim snad není ani možné. Naštěstí toto kousnutí velmi rychle mizí, a pokud se člověk uhlídá a neškrábe se, velmi rychle na kousanec zapomene.

Reklama