David Hampl
12 března, 2020

Všude se nyní mluví o nebezpečném coronaviru, který pustoší naši planetu. Jde o velmi zákeřný virus, který se mezi lidmi přenáší pomocí kapénkové infekce. Nakazit se tedy může naprosto každý, a proto se světové vlády uchylují k bezpečnostním opatřením, například zavírají školy nebo zakazují hromadné akce. Mnohem lepší by ovšem bylo, kdyby veřejnost neustále poučovaly o prevenci a způsobech, jak se proti viru chránit. Nejlepší ochranou je samozřejmě hygiena a zodpovědné chování. Z toho důvodu vám přinášíme hygienickou metodu mytí rukou, při jejímž praktikování se coronaviru rozhodně nemusíte bát. Je zde ovšem nutné v tom být opravdu důslední.

Ohrožené osoby

Coronavirus může být buď benigní, tudíž neškodný nebo se z něj může vyklubat zákeřné respirační onemocnění. Nejvíce jsou ohroženi lidé se slabší imunitou a lidé staršího věku. Také jsou ohroženi všechny osoby se chronickým onemocněním a do ohrožené skupiny patří i děti do 15 let. Pokud se tyto osoby budou zodpovědně chránit a přijmou bezpečností opatření, nemusí se bát. Situace je ovšem poměrně vážná, a proto se vše nesmí bát na lehkou váhu.

Hygienická pravidla

Nyní se podíváme na pár rad ohledně mytí rukou a hygieny, která je v tomto případě opravdovou nezbytností. Pokud tedy nechcete coronavirus chytit, měli byste při mytí rukou a hygieně dodržovat následující opatření a rady.

Ruce si myjte nejméně 20 vteřin a vždy k tomu použijte mýdlo, ideálně antibakteriální. Samozřejmostí je umývání před jídlem, po kýchnutí, při příchodu domů. Při mytí rukou nikdy nezapomínejte na mytí palců a zápěstí, protože právě na palce hodně lidí při mytí zapomíná. Po mytí si ruce dezinfikujte a používejte k tomu dezinfekční prostředky na bázi alkoholu (alespoň 60 %).

Omezte kontakt s veřejností

Pokuste se nedotýkat se přímo obličeje a vždy používejte papírové ubrousky ke smrkání. Pokud je nemáte, použijte oblečení nebo loket. Od nemocných lidí dodržujte bezpečnostní zónu, která je minimálně 1 metr. Jste-li nemocní, zůstaňte doma a nikam nechoďte. Necestujte do zahraničí a pokud pocítíte, že jste nemocní, jděte ihned k lékaři. Snažte se také vyhýbat místům s velkou koncentrací lidí (MHD, nákupní střediska, stadiony, divadla, kina). Máte-li k dispozici roušku nebo respirátor, klidně ho noste na veřejnost s sebou.

Sdílejte článek