Umíte si správně umýt ruce? Může se to zdát triviální, řada lidí si je ale myje špatně. Teď je možná čas, naučit se to dělat pořádně. Podle lékařů vás to může ochránit (nejen) před koronavirem

Všude se nyní mluví o nebezpečném coronaviru, který pustoší naši planetu. Jde o velmi zákeřný virus, který se mezi lidmi přenáší pomocí kapénkové infekce. Nakazit se tedy může naprosto každý, a proto se světové vlády uchylují k bezpečnostním opatřením, například zavírají školy nebo zakazují hromadné akce. Mnohem lepší by ovšem bylo, kdyby veřejnost neustále poučovaly o prevenci a způsobech, jak se proti viru chránit. Nejlepší ochranou je samozřejmě hygiena a zodpovědné chování. Z toho důvodu vám přinášíme hygienickou metodu mytí rukou, při jejímž praktikování se coronaviru rozhodně nemusíte bát. Je zde ovšem nutné v tom být opravdu důslední.

Ohrožené osoby

Coronavirus může být buď benigní, tudíž neškodný nebo se z něj může vyklubat zákeřné respirační onemocnění. Nejvíce jsou ohroženi lidé se slabší imunitou a lidé staršího věku. Také jsou ohroženi všechny osoby se chronickým onemocněním a do ohrožené skupiny patří i děti do 15 let. Pokud se tyto osoby budou zodpovědně chránit a přijmou bezpečností opatření, nemusí se bát. Situace je ovšem poměrně vážná, a proto se vše nesmí bát na lehkou váhu.

Hygienická pravidla

Nyní se podíváme na pár rad ohledně mytí rukou a hygieny, která je v tomto případě opravdovou nezbytností. Pokud tedy nechcete coronavirus chytit, měli byste při mytí rukou a hygieně dodržovat následující opatření a rady.

Čtěte také: Moje kamarádka má 64 let, ale její tvář stále září a dokonce nemá vrásky a ani problémy s pokožkou. Seznamte se s jejím tajemstvím

Ruce si myjte nejméně 20 vteřin a vždy k tomu použijte mýdlo, ideálně antibakteriální. Samozřejmostí je umývání před jídlem, po kýchnutí, při příchodu domů. Při mytí rukou nikdy nezapomínejte na mytí palců a zápěstí, protože právě na palce hodně lidí při mytí zapomíná. Po mytí si ruce dezinfikujte a používejte k tomu dezinfekční prostředky na bázi alkoholu (alespoň 60 %).

Omezte kontakt s veřejností

Pokuste se nedotýkat se přímo obličeje a vždy používejte papírové ubrousky ke smrkání. Pokud je nemáte, použijte oblečení nebo loket. Od nemocných lidí dodržujte bezpečnostní zónu, která je minimálně 1 metr. Jste-li nemocní, zůstaňte doma a nikam nechoďte. Necestujte do zahraničí a pokud pocítíte, že jste nemocní, jděte ihned k lékaři. Snažte se také vyhýbat místům s velkou koncentrací lidí (MHD, nákupní střediska, stadiony, divadla, kina). Máte-li k dispozici roušku nebo respirátor, klidně ho noste na veřejnost s sebou.