Unikátní zahrádka pana Igora je jako z pohádky! Tento pěstitel Vám prozradí tajemství, díky kterému má tak bohatou úrodu!

Ukázkové a hodně. Po těchto dvou věcech touží všichni pěstitelé a zahrádkáři ve svých záhonech. Každodenní kontrola přitom někdy nepřináší žádné změny a plodiny, které získají, nelze nazvat kdovíjakou úrodou. Možná je to špatnými faktory a možná je třeba se jen více snažit, jako to předvedl tento muž.

[hana-code-insert name=’google‘ /]Běžným jevem v našich končinách je vyčerpávání podzemních plodin. Doslova. V průběhu růstu plodiny ne a ne dorůst. Na tento jev má však tento muž lék, ve své zahradě postavil pro zeleninu postele. Výsledek? Dokonalá úroda!

Není farmář, jako farmář

Radikální řešení dovedlo Igora Liadova k vytvoření takzvané „inteligentní“ zahrady. Nemluvíme o žádné novodobé elektronické pomůcce, ale o použití obyčejného selského rozumu. Rekordní a doslova ukázková úroda jsou tomuto vynalézavému pánovi odměnou.

Čtěte také: Toto je sedm extrémně podstatných a jednoduchých známek tasemnice, které nelze ignorovat!

„Inteligentní“ zahrada

Myšlenkou inteligentní zahrady se farmář inspiroval od zemědělce ze zámoří. Ten svou teorii založil na potřebě pěstování plodin ve vyvýšených záhonech. Ty na první pohled vypadají jako celkem pohodlná postel.

V takové „posteli“ je důležité rostliny přihnojovat, ale ne chemickými hnojivy, ale minerálními. Jednoduše řečeno – ekologicky.

[hana-code-insert name=’google‘ /]Postavit takové zařízení nebyla maličkost, ale ani nic extrémě náročného. Podle farmáře to dokáže každý, kdo má ve své zahradě dostatek prostoru. Jeho vynález má šířku od 60 do 100 centimetrů, a délku takovou, jakou poskytuje velikost zahrady. Důležité je podle něj, aby byla postel umístěna od severu k jihu. Kdysi přesně v těchto místech stály zeleninové záhony. S tím rozdílem, že úroda na nich byla přímo bídná.

Stěny boxů mohou být prakticky z čehokoliv. Využít můžete břidlice, desky, trámy, cihly. Důležité je vyrovnat terén, aby postel dobře stála.

Dno je třeba vyložit lepenkou a na ni dát tenčí vrstvu písku. Na ten zas dopřát bohatou dávku rostlinného hnojina. Pokud tedy máte doma vlastní hnojiště, už víte, kam jej můžete vysypat v případě, že se rozhodnete postavit svým rostlinám podobné postele. Nesmíte však zapomínat ani na škůdce, kteří rádi lezou do dřeva. Farmář to vyřešil tak, že dřevěné rámy jednoduše námořil nátěrem, který není toxický pro rostliny, zato škůdci do něj ani nekousnou.

Na vrstvu rostlinného odpadu je třeba dát listí, posečenou trávu (pozor, nikoliv však s plevelem) nebo slámu. Na závěr se dá vrstva hnoje, humusu, kompostu a navrch přibližně 10 centimetrů normální půdy.

[hana-code-insert name=’Dole‘ /]Právě organické vrstvení je klíčem k efektivnímu pěstování a k tomu, aby Vaše úroda byla jako z pohádky!