Už jste o tom slyšeli? Báječné a křupavé okurky bez dlouhého zavařování. Do čeho je dát a jaký je recept na samotný lák? Zapomeňte na složitosti, když to jde jednoduše. A jak přesně?

Na neobvyklé rustikální svatbě jeden manželský pár objevil neodolatelnou a nezapomenutelnou chuť nám tak známých nakládaných okurek. Báječná chuť je natolik ohromila, že ihned požádali ženu, která okurky připravovala, o recept. Bylo jim odhaleno tajemství, které nemá se svou křupavostí a voňavostí, obdoby. Doma poprosili svoji maminku, a ta jim začala okurky připravovat na své chatě.

Ideální pochoutka na zimu

V obci, kde svatba probíhala, se tímto způsobem okurky připravovat sobem okurky připravují už dlouhá léta. Jakmile se objeví na polích, jsou okamžitě posbírány a vloženy do studny. Způsob přípravy je snadný, stejně jako jejich údržba. Výsledkem budou okurky, které Vás ohromí svou:

  • křupavostí
  • voňavostí
  • lehce solenou chutí

Pravděpodobně si říkáte, co může být na obyčejných okurkách tak světoborného a tajemného. Následující recept Vás přesvědčí, že si okurky zaslouží rozhodně větší pozornost.

Čtěte také: Miminko klidně spalo, zatímco se k němu blížil tento krásný pes. Ten se nad dítě začal pozvolna naklánět. Co se stalo potom? Věc, kterou pes udělal nikdo nechápal. Co se přihodilo?

Nástroje a ingredience

Z nástrojů budete potřebovat na přípravu potřebovat: velkou mísu, kartáček na okurky, gázu, pánev a sterilizované sklenice. Z ingrediencí budete potřebovat: 2 kg okurek, 100 g soli, 1 l vody, 3 květenství kopru, 1 list křenu, 1 hlavu česneku, 4 černé pepře, 2 bobkové listy, 1 lžičku hořčičných semínek, ¼ lusku červené papriky, 2 třešňové listy, 2 listy černého rybízu a 2 dubové listy. Uvedené množství ingrediencí je počítáno na jednu třílitrovou nádobu. V případě větší nádoby (5 l) je třeba množství zdvojnásobit.

Postup přípravy

Okurky okartáčujte, abyste je zbavili nečistot, a namočte je na pár hodin do studené vody. Okurky tak získají na neodolatelné křupavosti. Mezitím si připravte vhodnou nádobu (sklenici) a pořádně opláchněte kopr, křenové, třešňové, rybízové a dubové listy. Dno nádoby vyskládejte polovinou listů, červenou paprikou, česnekem a kořením. Na to začněte skládat okurky, co nejtěsněji k sobě. Na pánvi zahřejte vodu a rozpusťte v ní sůl (solanka). Následně okurky v nádobě zalijte solankou a položte na ně zbývající listy. Přikryjte sklenici víčkem.

Po dvou dnech vyjměte okurky ze sklenice, spolu s česnekem a listy. Okurky důkladně omyjte pod tekoucí vodou, očistěte gázou a dejte vařit. Jakmile se objeví pěna, odstraňte ji. Okurky vložte do čistých sterilizovaných nádob a přidejte k nim trochu čerstvého kopru a česneku (dle vlastního uvážení). Následně zalijte solankou a uzavřete kovovým víčkem. Sklenice otočte na jeden den vzhůru nohama a umístěte je na chladné místo.

Objeví-li se v okurkách bílý květ, neznamená to, že se okurky zkazily. Jde o kyselinu mléčnou, díky které bude okurky možno skladovat po velmi dlouhou dobu. Před samotnou konzumací, stačí okurky propláchnout ve vodě. S chutí do nich.