Už nikdy na ně nebudete muset chodit do lesa, ani je nebudete muset draze kupovat. Jestliže milujete borůvky, můžete si je vypěstovat. A nepotřebujete k tomu ani zahradu, ani vlastní balkon. Jak na to?

Pomalu, ale jistě přichází léto a s ním hromada ovoce. Letní horké dny přímo svádí ke konzumaci svěžích, barevných a zdravých plodů ovoce jako jsou třeba banány, pomeranče, meloun, broskve a mnoho dalších. Kdo nemá to štěstí a nemůže si je vypěstovat doma na zahrádce, může navštívit obchod, kde většinou vše najde hezky pohromadě. Mezi nimi objeví také i druh ovoce, který je znám jako lesní plody. Pod lesními plody si většina z nás představí maliny, lesní jahody, borůvky. A právě o borůvkách bude dnešní článek.

Síla borůvek

Borůvky jsou malé modré bobulky, které rostou nejčastěji v lesních porostech. Je to oblíbené, chutné a velmi zdravé ovoce. Většina z nás borůvky samozřejmě zná, ale už málokdo ví, že v sobě ukrývají antioxidanty, které mají pozitivní vliv na náš organismus. Hlavními výhodami konzumace borůvek je:

  • zabraňují zvýšení cholesterolu v krvi
  • zpomalují proces stárnutí
  • přispívají k prevenci proti vzniku nádorů
  • podporují činnost mozku a zlepšují paměť.

Většinou je rádi baštíme v syrovém stavu, nicméně jsou i ideální přísadou do nejrůznějších koláčů, buchet a jiných dobrot. Někteří lidé z nich dělají dokonce i výborné džemy, které následně mohou konzumovat po celý rok. Borůvky jsou báječným doplňkem stravy, pro případ, že se rozhodnete pro zdravější životní styl a jejich chuť je přímo fantastická.

Čtěte také: Krok za krokem recept na úžasné domácí kondenzované mléko, chutná 100krát lépe než to kupované! Připravit ho zvládne každý

Do lesa na borůvky

Už podle názvu je jasné, že lesní plody jsou plody, které najdeme v lese. Mezi nejznámější lesní plody patří právě charakterizované borůvky. Srdce milovníků těchto malých modrých bobulek, mohou v tomto období plesat, neboť právě nastává čas jejich nejhojnějšího výskytu. Pokud tedy nechcete stále jen ty kupované a mnohdy upravované borůvky ze supermarketu, které navíc cestují velkou dálku, aby se k Vám dostaly, zajeďte si do lesa.

Existuje mnoho míst, kde se to borůvkami jen hemží. Stačí sbalit hrneček, vyrazit a zanedlouho už se můžete ládovat borůvkami k prasknutí. Ale pozor, abyste si je nespletli s jinými, jedovatými bobulemi např. rulíkem zlomocným, nebo vraním okem čtyřlistým. Vydáte-li se do lesa s dětmi, předem je o tom varujte, ať nedojde k neštěstí.

Domácí pěstování

Pro ty, kteří odmítají supermarketovou variantu a zároveň nemají příležitost vyrazit na borůvky do lesa, existuje možnost, jak si borůvky vypěstovat doma, třeba na zahrádce či balkonu. Výhodou tohoto řešení a této metody, kterou ihned představíme je to, že si jich můžete vypěstovat neomezené množství a tím pádem se borůvkami ládovat klidně celý rok. Jak tedy na to?

Pěstování na zahrádce

V případě, že se rozhodnete pěstovat borůvky na zahrádce, čtěte následující postup. V první řadě je potřeba pro výsadbu zvolit správné a vhodné místo, neboť borůvky potřebují:

  • kvalitní živnou půdu
  • dostatek slunečního světla
  • dostatečný prostor kolem sebe

Není proto vhodné, je zasadit v blízkosti jiných keřů či rostlin. Mezi samotnými borůvkovými keři nechávejte vždy rozestup 1-3 metry. I přes to, že potřebují kvalitní půdu, daří se jim ve většině zemí, neboť se snadno přizpůsobují místnímu klimatu. Nicméně v naších podmínkách je nevhodnější pro jejich výsadbu zvolit podzim nebo jaro. Jakmile borůvky zasadíte, dostatečně je zalévejte, protože potřebují opravdu velké množství vláhy.

Pro kvalitní a nepřetržitou produkci je potřeba keř pravidelně prořezávat. Důkladně odstraňujte všechny mrtvé a uschlé části větví, neboť ty keř zatěžují a vysávají z něj živiny. Nízké porosty odstraňte také. Co se týče hnojení, používejte jen organická hnojiva nebo krmnou mouku. Jiné hnojiva borůvkám prokazatelně škodí.

Pěstování na balkoně

Rozhodnete-li se pro pěstování na balkoně, budete potřebovat velký květináč. Květináč naplňte zeminou ze zahrady a přidejte do něj kyselou složku. Po zasazení keře, umístěte květináč na vhodné místo. Počítejte s tím, že pokud dáte květináč na slunné místo, budete muset keř více zalévat. Borůvky můžete nechat na balkoně i přes zimu, je ovšem potřeba dát si pozor, aby nedošlo k umrznutí kořenů.

Vyrazíte na borůvky do lesa, supermarketu nebo si je vypěstujete doma? V každém případě Vám přejeme dobrou a zdravou chuť.