David Hampl
7 května, 2022
, ,

Jaké dny jsou vhodné na vysazení například okurek? Kdy je vhodné vysadit rajčata a proč jsou některé dny naprosto nevhodné pro zahrádkářské práce? Díky měsíčnímu přehledu budete vědět, na co se připravit a díky tomu vám plodiny budou dávat spoustu zeleniny i ovoce.

Některé dny patří mezi neutrální

Pokud máte pozemek nebo zahrádku, určitě už se těšíte na teplé dny, které budete moci trávit na slunci. Mezi nejpříznivější dny pro zahrádkaření patří hlavně začátek května, kdy se můžete postarat o půdu, do které budete plodiny sázet. Vždy je ale vhodné počkat, až bude po „zmrzlých“ mužích, proto do té doby ještě mohou přijít přízemní mrazíky.

Mezi neutrální dny patří například 17., 18. nebo 31. května. V případě, že se rozhodnete vysazovat rostliny například 22., 25. nebo 26. května, měli byste rýče a lopaty odložit, protože právě tyto dny by měla zahrádka odpočívat a do zeminy se nemá kopat. Práci na pozemku byste neměli provádět ani 16. nebo 30. května. Tyto dny se objeví nov a úplněk, a jsou to dny, kdy by se plodinách vůbec nedařilo zakořenit.

Jaké plodiny tak můžete vysazovat?

Pokud si chcete naplánovat celý květen, můžete to udělat snadno pomocí našeho kalendáře. Díky němu budete přesně vědět, kdy je vhodný čas pro jakou plodinu. Cibuli například můžete vysadit mezi 19. - 20. květnem, ale také ve dnech 27. nebo 28. května. Fazole nebo hrách můžete zasadit 23. - 24. května, stejně jako 28. - 29. května.

Ve stejné dny jako cibuli můžete zasadit také mrkev nebo oblíbenou cuketu. Sazenice rajčat, které již máte v zemi, můžete přesadit 1. - 2. května, stejně tak 5. - 7. den v měsíci. Pro brambory se pro tento rok bude nejvíce hodit 5. - 6. nebo 10. - 12. květen. Na konci května můžete zasadit spoustu plodin. Hodí se například česnek, řepa nebo ředkev. Oblíbené dýně vysaďte buď na začátku měsíce, nebo na jeho konci.

Důležité bude počasí, které může hodně potrápit

Můžete být sice připraveni a na každý den si naplánovat aktivitu na zahradě, ale pokud bude špatné počasí, budete muset práci na zahradě přerušit. Proto mějte program i v případě, že bude hodně pršet. Jestli bude půda hodně promáčená, mohou se z ní vyplavit semena a tím pádem bude celá vaše snaha k ničemu, i když to pro sazenice bude vhodný den.

Přečtěte si také něco o tom, co je vhodné vedle sebe pěstovat. Některé plodiny totiž mohou ohrozit ty druhé, tím pádem bude plodů mnohem méně nebo nakonec nevyrostou žádné. Ještě před koupí zahrady nebo pozemku byste si měli ujasnit, co na něm chcete pěstovat. Jiné podmínky budou potřebovat například ovocné stromy, jiné okrasné keře a rozdílné také plodiny, které zasadíte do záhonů. Domácí produkty budou tím nejlepším, co můžete svému zdraví dopřát. Navíc je můžete směnit za jiné se sousedy.

Zdroj: smakdnia.pl

Sdílejte článek