Václav Kopta se rozhodl žít zdravě! Po návratu do Česka navštívil svého lékaře, který mu sdělil šokující diagnózu

Václav Kopta, osmapadesátiletý moderátor show Peče celá země, nedávno začal držet dietu a vysadil alkohol. Během posledních dvou měsíců vyřadil ze svého jídelníčku veškeré cukry a začal konzumovat více zeleniny. Chtěl dosáhnout zlepšení svého zdravotního stavu. Dokonce se podrobil i vyšetření u své praktické doktorky, které mělo výborné výsledky. Ovšem oslavy zlepšení zdraví se nekonaly.

Šokující diagnóza

Během nedávného pobytu v zahraničí pociťoval bolest kloubu na ruce. Byl to pravý palec, který zčervenal, otekl a začal ho nesnesitelně bolet. Moderátor nechápal, jak se to mohlo stát a kde se k tomu dostal. Po návratu do Česka navštívil svého lékaře, který mu sdělil šokující diagnózu – dna.

Dna – nemoc králů

Dna, lidově pakostnice, označovaná také jako nemoc králů vzniká v důsledku zvýšené hladiny kyseliny močové v krvi (hyperurikemie) a postihuje 1-2 % dospělých. Kyselina močová se může při vyšších koncentracích srážet a tvořit krystaly, které se ukládají nejčastěji v okolí kloubů a šlach (dnavá artritida) či v ledvinách. Způsobuje mnohdy bolestivé otoky v oblasti kloubů, v horším případě i jejich trvalé deformace, v případě ledvin může vést až k jejich selhání.

Změna jídelníčku

V posledních dvou měsících se snažil vést zdravý životní styl. Vyřadil cukry a začal konzumovat více zeleniny. Měl v plánu dosáhnout zlepšení svého zdraví, ovšem diagnóza dna mu znemožnila oslavit dosažené výsledky. Přestože se cítil lépe a jeho výsledky vyšetření byly výborné, setkal se se šokem, který ho zaskočil.

Boj

Nyní musí bojovat s bolestivými záchvaty dny. Kloub pravého palce na ruce ho bolestivě upozorňuje na tuto nemoc. Lékař mu předepsal léky, které mu pomáhají zmírnit bolest. Moderátor se snaží dodržovat přísnou dietu a vyhnout se potravinám, které mohou zhoršit jeho stav. Nikdy by si nepomyslel, že se stane obětí této nemoci. Moderátor se rozhodl sdílet svůj příběh, aby upozornil na význam zdravého životního stylu a prevenci onemocnění. Doufá, že jeho zkušenost pomůže ostatním, kteří se s touto nemocí potýkají nebo se jí snaží vyhnout.

Prevence

Dna je nemoc, která postihuje mnoho lidí. Existuje několik způsobů, jak se jí vyhnout nebo snížit riziko onemocnění. Jednou z nejdůležitějších prevencí je zdravý životní styl. Omezit konzumaci uzenin a masa, vyhnout se přejídání a dodržovat vyváženou stravu. To jsou faktory, které mohou pomoci snížit riziko vzniku dny. Václav Kopta má štěstí, že má kolem sebe rodinu a přátele. Jeho blízcí ho povzbuzují a pomáhají mu v boji s touto nemocí.

Zdraví na prvním místě

Václav Kopta si uvědomil, že zdraví je nejdůležitější. Ovšem někdy nás nemoci překvapí a musíme se s nimi vypořádat. Moderátor se nevzdává a snaží se bojovat.