Varovné příznaky, které mohou signalizovat rakovinu děložního čípku

Rakovina je v současnosti společně s kardiovaskulárními chorobami jednoznačně jednou z nejčastějších příčin úmrtí. Zároveň je bohužel jednou z nemocí, na kterou zatím nebyl objeven lék, který by ji dokázal zcela vyléčit. Nádorové onemocnění může postihnout nejrůznější orgány lidského těla, jedním z nich je i děloha, přesněji děložní čípek. Příčinou rakoviny děložního čípku je tak zvaný lidský papilomavirus, především ve spojitosti s oslabeným imunitním systémem a větším počtem sexuálních partnerů.

Reklama

Důležitost prevence

Jako prevence před vznikem rakoviny děložního čípku je důležitá pravidelná návštěva gynekologa, alespoň jednou ročně, který provede stěr ze stěn děložního čípku, a následným cytologickým rozborem se poté prostřednictvím speciálního mikroskopu analyzují jednotlivé buňky a zjišťuje se, zda u nich dochází či nedochází k určitým patologickým změnám, které jsou jedním z prvních příznaků rizika vzniku rakoviny děložního čípku. Kromě toho se nám ale naše tělo to, že něco není v pořádku, snaží naznačit i samo, například následujícími příznaky.

Neobvyklé či obtížné močení, bradavice

Potíže při močení mohou naznačovat různé potíže. Jednou z nich může být i počínající rakovina děložního čípku, kdy nádor narušuje či naopak způsobuje nutkání močit. Zánět na děložním čípku může rovněž způsobovat bolest při močení a zároveň může vyvolávat tlak na močový měchýř. Dalším velmi častým příznakem přítomnosti papilomavirů jsou genitální bradavice, které tak rovněž mohou být jakousi předzvěstí možného rizika rakovinného bujení.

Krvácení i anémie

K dalším příznakům se řadí také bolest v pánevní oblasti či mírné krvácení mimo menstruační cyklus. v pánvi. Pokud trpíte nedostatkem železa, v jehož důsledku jste stále unavení, mohou být jednou z příčin této anémie rovněž škodlivé změny na děložním čípku.

Reklama

Bolest a ztráta hmotnosti

V neposlední řadě zanícený děložní čípek ovlivňuje také správnou funkci ledvin, následkem potíží pak může být i bolet, která vystřeluje do zad, pasu, ale někdy až do kotníků na nohou. Tak jako mnoho dalších onkologických onemocnění, je i rakovina děložního čípku často spojena s úbytkem hmotnosti.

Rizikové faktory vzniku rakoviny děložního čípku

Z hlediska rizikových faktorů, které ke vzniku rakoviny děložního čípku přispívají, se nejčastěji hovoří o aktivním i pasivním kouření, velkém počtu sexuálních partnerů, rizikových nechráněných pohlavních stycích a slabém imunitním systému. Dnešní dívky a mladé ženy ale mají oproti generaci svých matek velkou výhodu, neboť existuje očkování, které je před rakovinou děložního čípku dokáže poměrně velmi dobře ochránit. Nejvhodnější je toto očkování aplikovat ještě před tím, než dívka začne žít sexuálním životem, aby byla ochrana co největší.

Reklama