Vážené onemocnění? Stačí se podívat na ruce!

Většina závažných onemocnění nevzniká náhle, jen příznaky lidé často dlouhou dobu přehlížejí. Podle mnohých se choroby otiskují také do rukou, pacienti však těmto známkách nepřikládají důležitost, což vede k závažnějším stavům, které jsou v pozdějších fázích hůře léčitelné. Na co ruce upozorňují, jaké choroby lidem hrozí při delších prstech nebo zabarvených nehtech? V jakých případech se doporučuje vyhledat lékaře?

https://www.newsitamea.gr/

Dlouhé prsty a riziko artritidy

Podle jedné odborné studie u žen, které mají prsty delší než ukazováček, jsou ohrožené artrózou, zejména v kolenou. Podle vědců jim hrozí až dvojnásobné riziko, které je způsobené nižší hladinou estrogenu. U mužů zase významně delší prsty odkazují na rakovinu prostaty nebo na zvýšenou verbální agresi.

https://www.newsitamea.gr/

Třes rukou a Parkinson

Ruce se mohou třást při nadužívání kofeinu v nápojích a čokoládě, k třesu může docházet také vlivem závažných vedlejších účinků určitých léků, zejména antidepresiv nebo antiastmatik. V některých případech se třese jen jedna ruka, to může být způsobené neurologickou poruchou, případně raným příznakem Parkinsonovy choroby.

https://www.newsitamea.gr/

Zabarvení nehtů a ledvinové choroby

Nehty mají u zdravého člověka světle růžové zabarvení, lidé musí zpozornět ve chvíli, kdy se objeví bílý základ a hnědou horní částí. Tento symptom je typický pro zvýšenou hladinu hormonů v těle a chronickou anémii. Vše nasvědčuje tomu, že ledviny nefungují tak, jak by měly. A co značí svislá hnědá linka na nehtech? Může jít o melanom nebo rakovinu kůže, vhodné je navštívit lékaře a nechat se vyšetřit.

https://www.newsitamea.gr/

Slabší úchop ve spojení s onemocněním srdce

Pevný stisk ruky je známkou síly a taktu, ruka by se neměla podávat mdle. Někdy však síly na silný úchop nejsou, což značí kardiovaskulární potíže. Fungování srdce může být ohrožené, na vině může být vysoký krevní tlak vedoucí k infarktu nebo mrtvici, kterou mohou v nejhorších případech skončit fatálně.

https://www.newsitamea.gr/

Pocení dlaní v souvislosti s menopauzou

Pocení rukou? Často postihuje ženy v menopauze, které trpí na návaly. V nižším věku může být pocení doprovodným jevem onemocnění štítné žlázy. Dalším důvodem pro nadměrné pocení dlaní může být hyperhidróza, která postihuje asi tři procenta světové populace, je dobré navštívit lékaře, který doporučí léčebný postup nebo vhodný antiperspirant.

https://www.newsitamea.gr/

Spirálový otisk při vysokém krevním tlaku

Hladinu krevního tlaku předurčuje už těhotenství, při kterém dochází k potížím v určitých fázích. V dospělosti pak může jedinec trpět vysokým krevním tlakem, na prstech rukou se projevuje otiskem, který připomíná spirálu. Při spirálách na více prstech je pak riziko vysokého krevního tlaku ještě vyšší.

https://www.newsitamea.gr/

Bledost poukazuje na anémii

Anémie neboli chudokrevnost může být akutního nebo chronického rázu. Snížení obsah hemoglobinu může být způsobený dalšími onemocněními, především hypotyreózou. Hlavním projevem anémie je bledost kůže včetně té na rukou. Při prvních projevech je dobré navštívit lékaře a podstoupit laboratorní vyšetření krve.

https://www.newsitamea.gr/

Křivé nehty upozorňují na rakovinu plic

Jedním z časných příznaků rakoviny plic je zvlnění nehtů způsobené otokem špičky prstu. Dále mohou zakřivené nehty upozorňovat na plicní fibrózu nebo na přítomnost mezoteliomu. Při doprovodných trávicích potížích může jít rovněž o Crohnovu chorobu nebo ulcerózní kolitidu.

https://www.newsitamea.gr/

Červené dlaně souvisí s onemocněním jater

Intenzivní teplo v rukou nebo zarudnutí, kterému se říká palmární erytém, jsou znaky onemocnění jater. Při prvotních potížích je na místě objednat se k lékaři na prohlídku a sdělit mu své obavy.

https://www.newsitamea.gr/

Otoky kloubů se spojují s vysokým cholesterolem

Tuky se usazují i v kloubech, což je příznak hypercholesterolémie. Pacienti, kteří touto chorobou trpí, mají vysokou hladinu cholesterolu, někdy až dvojnásobnou oproti zdravým jedincům. Při sevření pěsti se toto onemocnění projevuje nažloutlými vystouplými hrbolky na kůži.  

Zdroj: newsitamea.gr