Vědci zjistili, jak je šednutí vlasů spojené se stresem

Že šedé vlasy souvisejí se stresem, je obecně známý fakt. Kolik jste jen slyšeli příběhů o lidech, kterým „hrůzou zbělaly vlasy“? Jisté také je, že velkou roli v šednutí vlasů hraje genetika: někdo je šedivý už v pětadvaceti, jiný se ještě v padesáti chlubí tmavými vlasy bez jediné šediny. Někdy se stárnutí vlasů připisovalo i barvám na vlasy, problémům se štítnou žlázou, nedostatkem vitamínů a autoimunitními chorobami. Faktem zůstává, že barvu vlasů určují buňky zvané melanocyty produkcí melaninového pigmentu.

Reklama

Harvardská studie na myších přinesla nové nečekané informace
Vědci v Harvardu testovali vliv stresu na myši. Zjistili, že myši vystavené stresu šedivěly rychleji. Mírné bolesti spolu se stresem způsobily úbytek kmenových buněk, který vedl k šedivění. Stresový faktor kortikosteron zvýšil hladinu neurotransmiteru norepinefrinu. V době, kdy je nervový systém aktivován, hraje právě ten definitivní a důležitou roli při šedivění vlasů vyvolaném stresem. Kmenové buňky melanocytů zůstanou neaktivní a vlasu dochází pigment.

Šedivým vlasům se zabránit nedá, můžete je však zpomalit

Chcete-li omezit šedivění vlasů, dodržujte tyto pokyny:

  • Jezte potraviny bohaté na mastné kyseliny, mastné ryby, lososa, ovoce a zeleninu, ořechy.
  • Vyvarujte se dlouhého pobytu na slunci, doporučuje se maximálně půl hodiny denně na přímém slunci pro lepší absorpci vitamínu D.
  • Pijte hodně vody.
  • Nekuřte.
  • Relaxujte a obklopte se pozitivními lidmi.

Důležité a stěžejní nejen pro vaše vlasy, ale i pro vaše zdraví je vyvarovat se stresu. Ten kromě šedivých vlasů způsobuje další problémy, jako jsou infarkty, bolesti hlavy, nespavost, bolesti na hrudi, nervozita a třes, mrtvice, nedostatek energie, poruchy duševního zdraví atd. Stresu se nedá vyhnout, je všudypřítomný, můžeme si ale proti němu vybudovat odolnost. Zásadní je zdravě jíst, cvičit a mít dostatek slunce, spánku a vody.

Reklama