Věděli jste, že existuje takzvaná spánková kalkulačka? Díky ní zjistíte, kdy si máte jít lehnout, abyste byli druhý den svěží

Spánek je věda, protože dostatečný a kvalitní spánek je důležitý nejen pro naši energii a výkonnost, ale také pro fungování celého těla a mysli, a tedy i pro naše zdraví. Dlouhodobé problémy se spaním se promítají často také do snížené obranyschopnosti imunitního systému, což je zejména v tomto období sílící koronavirové pandemie velice nežádoucí.

Možná namítnete, že díky svému přirozenému biorytmu nebo přílišné časové vytíženosti nejste schopni pravidelně spát po dobu 8 hodin, která se vžila jako ukazatel kvalitního spánku. Studie včas ukázaly, že kvalita spánku není až tak závislá na jeho délce, jako spíše absolvování plného spánkového cyklu.  

Co je spánkový cyklus

Odborné studie, které se zaměřily na mozkovou činnost a další procesy v lidském těle během spánku, ukazují, že spánek není jednolitý proces, ale probíhá v cyklech. Každý spánkový cyklus se skládá z pěti navazujících fází a celkově trvá přibližně 90 minut. Spánek se postupně prohlubuje a ve čtvrté fázi je nejhlubší. V páté fázi nastává opět lehčí spánek a často se nám v tomto čase zdávají i sny.

Čtěte také: Které potraviny mají karcinogenní účinky a stejně je jíme?

K čemu slouží spánková kalkulačka

Cílem spánkové kalkulačky je nastavit si předem dobu spánku v závislosti na čase, v němž se potřebujeme probudit, abychom zabránili tomu, že k probuzení dojde ve výše uvedené čtvrté fázi, kdy organismus nejvíce regeneruje v hlubokém spánku. Pokud se totiž častěji budíte právě v této fázi, rozhodně vám to nepřidá na energii a ani na náladě a nikdy nebudete opravdu odpočatí.

Pro opravdu osvěžující, kvalitní spánek byste měli zvolit alespoň pět cyklů, ale ideálně šest, podle vašich možností a preferencí. Šest spánkových cyklů představuje celkem 9 hodin, pět spánkových cyklů pak 7 a půl hodiny, přičemž nejpodstatnější však je, že se probudíte vždy až po dokončeném cyklu, a tedy v té nejpříhodnější fázi. Pokud jde o příklad, řekněme, že potřebujete následující den ráno vstát v 5 hodin. Pokud si chcete dopřát delší spánek s nastavenými cykly, pak byste si měli jít lehnout v 19:45 h, pokud vám stačí kratší spánek, pak ve 21:15 h, přičemž vzorec vždy počítá i se čtvrthodinou potřebnou pro usnutí.