Víte, co všechno dokáže oregano?

Oregano je bylinka, kterou možná máte na zahradě taky. Stojí za to ji mít, protože nejenže dokáže vyléčit nemoci, ale také dokáže ochutit pokrmy. Už staří Řekové a Římané využívali jeho síly. Navíc tuto rostlinu považovali za symbol štěstí. Oregano poznáte podle jeho výrazné vůně. Je to silný antioxidant, který můžete pomoci v mnoha problémech, co se zdraví týče.

Oregano sloužilo jako lék na otravu

Už od pradávna se oregano užívalo jako lék, když se člověk otrávil. Moderní výzkumy navíc ukazují, že má spoustu dalších vlastností, které můžete pro své tělo využít. Můžete si zakoupit například esenciální olej z oregana, který poslouží například proti bolesti zubů. Navíc možná bude fungovat také proti rakovině. Výzkumy začaly v roce 2007, kdy se zjistilo, že oreganu neumožňuje mutaci buněk.

Co ještě byste měli vědět o tomto báječném koření? Hodí se nejen do omáček, ale také pod maso nebo do salátů. Měli byste používat nejlépe čerstvé oregano, ale není problém si ho také nasušit. Je to aromatická bylinka, která se vyskytuje hlavně ve Středomoří a Střední Asii. Můžete ho najít také pod jinými názvy, jako je divoké oregano nebo riano. Jeto bylinka, kterou si můžete snadno vypěstovat na zahradě nebo na balkoně. Využít ji můžete nejen na bolesti zubů.

Čtěte také: Cuketa je klíčem ke zdraví

Oregano dobře poslouží například těm, kteří jsou velmi často unavení. Navíc uleví také mladým dívkám, které mají první menstruaci. Usnadní vám nejen trávení, ale také následné vyprazdňování. Jak ale oregano můžete použít? Je to velmi jednoduché. Udělejte si nálev. Dejte vařit hrnek vody a po převaření přidejte lžíci oregana. Nechte louhovat deset minut, sceďte a můžete vypít.

https://www.newsitamea.gr/

Nálev bude sloužit ke kloktání

Vyrobit si můžete také koncentrovaný nálev, který slouží ke kloktání. V litru vody nechte louhovat 50-60 g oregana. Působí dobře proti vředům a zánětů v ústní dutině. Pomáhá čistit plíce a také usnadňuje vykašlání. Nálev skladujte na tmavém místě. Oregano patří mezi přírodní prostředky, jak si ulevit od mnoha neduhů. Musíte ale také vědět, jak se o rostlinu starat.

Jestliže si chcete oregano vysadit, budete k tomu potřebovat trochu více místa. Rostlina totiž dosahuje výšky až 20-80 cm. Potřebuje také dostatek slunečních paprsků, ale můžete ji dát také do polostínu. V zimě ho pak zalévejte každých 14 dní, v létě bude potřebovat častější zálivku, aby prospíval. Je nutné také pravidelně ořezávat suché větvičky, aby mohla rostlina správně růst.

Oregano také patří mezi rostliny, které nejsou náchylné k nemocem nebo plísním. Pokud ji vytvoříme správné podmínky, můžete se těšit na dlouhodobou zásobu koření. Jestliže ale na rostlině najdete neobvyklosti, pomoci mohou v dobrém květinářství. Nezapomínejte ani vytvořit v květináči drenáž, kudy bude odtékat voda. Půda tak nebude přemokřená a rostlině se bude dařit.

Zdroj: newsitamea.gr