Víte, jak drastickou záležitostí je interrupce? Gynekolog ukázal na animacích celý průběh, krok za krokem. Mnoho slabších povah je šokováno. Málokdo tušil, co se při potratu přesně děje

Potrat je jedním z témat, které i v dnešní moderní době patří mezi témata kontroverzní. I když je potrat, tedy umělé přerušení těhotenství do dvanáctého týdne života plodu, ve většině států světa legální a dá se říct, že je mnohými považován za běžný lékařský zákrok, stále existuje mnoho lidí, kteří s potraty především z etického hlediska nesouhlasí a považují je za vraždu.

Jak se provádí interrupce?

Možná vás někdy napadla otázka, jak se vlastně potrat provádí, odpovědí na tuto otázku může být krátké video lékaře Anthonyho Levatina, který za svůj život provedl více než tisíc dvě stě potratů a který o tom, jak se potrat provádí, natočil i pro laiky velmi srozumitelné video, ve kterém názorně popisuje nejběžnější způsob provádění potratu – prostřednictvím dilatace a kyretáže.

Tento zákrok se provádí v celkové anestezii. Lékař nejprve provede kovovými tyčinkami rozšíření kanálku děložního hrdla neboli tak zvanou dilataci. Tím si uvolní prostor, aby se k plodu uvnitř dělohy mohl lépe dostat. Plod se následně z dělohy vysaje pomocí vakuumaspirace neboli podtlakové savky, jejíž výkon je mnohanásobně vyšší než výkon domácího vysavače. Důsledkem toho dojde k roztrhání zárodku na části a k následnému odstranění těchto částí z dělohy. Od osmého týdne těhotenství se po odstátí plodu většinou provádí i kyretáž neboli odstranění možných zbytků plodu z dutiny dělohy pomocí speciální škrabky.

Čtěte také: Neuvěříte, jak chutný a jednoduchý recept se skrývá pod názvem Cobra! Nebojte se, nejde o žádné vaření hadů, ale naopak o pochoutku, kterou si musíte připravit co nejdříve

Rizika, o kterých se příliš nemluví

V závěru videa Anthony Levatino uvádí, že i když za svůj život provedl velké množství potratů, nesouhlasí s nimi a za každým plodem si představuje malého chlapečka či holčičku. Zároveň také upozorňuje na to, že interrupce v sobě skrývá i mnohá zdravotní rizika, o kterých se příliš nemluví, jako jsou nejrůznější infekce, velká krevní ztráta, poranění dělohy či jiných orgánů v pánvi, například močového měchýře či střeva. Dalšími možnými riziky jsou nejrůznější psychické komplikace a také možnost následné neplodnosti.

https://youtu.be/5THDmys8z30