Věřte, že správně uskladněnou mrkev oceníte nejen v zimních měsících. Její trvanlivost prodloužíte dokonce i do jara. Stačí se jen držet jednoduchých pravidel. Dopřejte si svěží mrkvový salát kdykoliv se vám zachce!
Co udělat, než mrkve uskladníte
Sklizené mrkve pečlivě proberte a vyhoďte ty, které jsou nahnilé. Ty poškozené ihned zpracujte třeba v pomazánce, salátu či polévce. Můžete je však i oloupat, nakrájet a zamrazit v krabičkách či sáčcích. Také byste měli odříznout listí a ponechat na povrchu jen kousek stonků (cca 1 až 2 cm).
V jakých podmínkách mrkev skladovat?
Až absolvujete úspěšně sklizeň mrkve, je potřeba popřemýšlet, kam ji uskladníte. Zde je několik indicií pro vhodné prostory:
- Vyberte místo, kde se teplota konstantně pohybuje kolem 2 až mínus 2 stupňů Celsia.
- Relativní vlhkost této místnosti by měla být 90 až 95 %.
- Pokud vyberete ke skladování sklep, je nutné zařídit jeho absolutní čistotu, tedy odstranění zbytků zeleniny z předešlých roků. Škodlivé bakterie totiž snadno mrkev infikují.
Do jaké nádoby mrkve umístit?
Místo k uskladnění byste tedy měli. Nyní je nutné vybrat vhodnou nádobu. Zkušení zahrádkáři doporučují především lepenkové anebo dřevěné krabice, které pečlivě uzavřete, aby se do nich nedostala vlhkost. Zajímavým trikem je pak to, že k mrkvi umístěné do síťky či pytle přidáte jednu neloupanou cibuli. Tak zabráníte hnilobě zeleniny. Stejně tak efektivní bude i přidání jehličí. Hnití mrkví a růstu bakterií pak může zabránit rovněž to, že přidáte do nádoby křídu či písek.
Jak můžete mrkve zpracovat?
Mrkev umožňuje několik způsobů uskladnění. Jedním z nich je již uvedené zamražení. Ovšem na kostičky pokrájenou zeleninu můžete také naložit do sladkokyselého láku, a to jak samotnou, tak třeba i s jinými druhy surovin. Hodit se bude třeba hrášek, česnek, kopr a podobně.