Jak udržet vztah zajímavý i po letech a předejít zbytečným problémům

[no_pagination]

A žili šťastně až do smrti. Typický konec pohádek, že? Může tomu tak být i v reálném životě? Určitě může, ale ne jen tak se říká, že až po svatbě začíná skutečný život. A ten je mnohdy na míle vzdálený od pohádky. V současnosti můžeme čím dál častěji vidět vzrůstající trend rozvodů. Proč je ale stále více lidí rozvedených? Kde se stala chyba? Přečtěte si rady psychologa Geralda Rogera, který si sám prošel traumatizujícím rozvodem a proto se rozhodl sepsat všechny chyby a rady, které kdyby si tehdy uvědomoval, mohlo vše dopadnou jinak.

Rady pro muže, ale i ženy

„Kéž bych kdysi věděl to, co vím teď. Možná bych po 16 letech neztratil ženu, kterou jsem nadevše miloval.“ říká Gerald, který se rozhodl podělit s moudrostí, která mu bohužel už nepomohla zachránit jeho manželství. Sice jsou tyto rady věnovány primárně mužům, ale věříme, že si z toho můžou odnést mnoho i ženy. Pokud tedy tato jeho zpověď zachrání byť jen jedno manželství, určitě bude mít smysl!

Nikdy nepřestávejte s romantickými gesty

Čtěte také: Jak udržet mouchy daleko od vašeho domova?

Žena se musí cítit milovaná. Ať není poslední květina ta, kterou dostane při narození dítěte. Snažte se ji občas obdarovat. Může jít i o maličkost. Fialka utržená u na louce z lásky může být někdy pro ženu důležitější než ta nejdražší růže. Nezapomeňte na drobná gesta lásky. Ty jsou pro každý vztah nezbytné jako sůl v polévce.

Milujte i sami sebe

Jak můžete milovat někoho jiného, ​​když Vám chybí zdravá sebeláska? Nezapomeňte také na své vlastní zájmy a koníčky. Snažte se dělat to, co Vás baví. Pokud budete šťastní, snadno tento pocit přenesete i na své okolí a o to v celé pointě jde. Poslouchejte své srdce a intuici. Vždy Vás dostane tam, kde potřebujete být.

Nebojte se znovu zamilovat do stejné osoby

Dokážete si vůbec uvědomit, že dnes jste úplně jiným člověkem, než jste byli tehdy, když jste se vzali? Stejně i Vaše manželka/manžel je již zcela jinou bytostí. A proto se nebojte do ní opět zamilovat. Zkuste se na ni/něj podívat jako na jinou bytost. Sledujte ji/ho se zájmem. Má v sobě hodně, co Vám může nabídnout.

Snažte se na partnerovi stále vidět jen to nejlepší

A to i ve chvílích, kdybyste ho nejraději utopili v lžičce vody. Nikdy nevidíme do cizí hlavy a tak nedokážeme naplno pochopit důvody jeho konání. Pokud ho však začneme vidět v lepším světle, sám od sebe se začne měnit.

Nesnažte se ho změnit ani „opravit“

Pokud ho budete brát takového, jaký je, nebudete mít důvod na dodatečné opravy. Pokud se snažíme někoho mermomocí změnit, výsledkem je jen oboustranná frustrace. A ta přece nikam nevede, že?

Nesnažte se všechnu vinu hodit na partnera

Partner nemůže za každý Váš neúspěch či špatný emocionální stav. Proto se ani Vy nesnažte v něm vidět jen viníka. Vždycky pamatujte, že každý má určitý podíl viny na vzniklém problému!

Nechte ho jen tak být

Má problémy? Je frustrovaný? Vaším úkolem není ho za každou cenu držet nad vodou. Vyplout nad hladinu by měl dokázat každý sám. Můžete být při něm, můžete být jeho oporou. No nemůžete za něj vyřešit jeho problémy! O takového člověka přeci ani nestojíte, že?

Milujte ho každý den

Pokuste se každý den pocítit vnitřní spojení. Je to člověk, kterého jste si vybrali. Tak si to vychutnejte naplno a projevte své drahé polovičce své city naplno.

Nezapomeňte na dětskou naivitu

Smějte se s chutí, i kdyby mělo jít o absolutní hloupost. Radujte se z maličkostí, protože jen tak budete schopni ocenit maličkosti, i velké věci.

Žijte v přítomnosti

To, co bylo, už není důležité. Minulost je mrtvá. Žijte přítomností a netrapte se kvůli budoucnosti. Samozřejmě to neznamená, že byste měli být zcela lhostejní vůči závazkům. Jen si v hlavě nevytvářejte katastrofické scénáře a očekávání.

Dejte mu prostor

Nešpehujte jako stíhačka. Nemusíte přece vědět o všem. A tam, kde je důvěra, není důvod k obavám. Nebo snad ne?

Buďte otevření

I kdyby mělo jít o opravdu negativní věc, třeba jít s pravdou ven. Netřeba ji ukrývat, protože dříve či později i tak vyjde najevo. Čím déle to budete zatajovat, tím z toho budete mít horší pocit. Kdo zažil, ví!

Naučte se odpouštět. Pokud možno okamžitě

Odpuštění je opravdu ušlechtilé a málokdo je schopen takového činu. No pokud dokážete odpustit, dokážete zcela milovat. Tak na to nezapomínejte!

Nehádejte se kvůli penězům

Pokud je špatná finanční situace, zákonitě se to přenese do vztahu. No pokud budete táhnout za jeden provaz, mnohem dříve se Vám podaří najít rozumné řešení a problém zdolat.

Na prvním místě musí být láska

A ne na druhém, pátém, či dvacátém. Pokud je ve vztahu láska, dá se překonat každá nepřízeň osudu. Opravdu je to tak!

Věříme, že rady psychologa Rogerse pomohou překonat špatné období nejednomu páru. Smysl jeho rad je jednoduchý, musíme se starat o milovaného člověka. Investice, kterou vložíme do vztahu, se nám vrátí. A to nesčetně mnohokrát!

Zdroj fotografií: pixabay.com